Pacientska organizácia NIE RAKOVINE združuje dobrovoľníkov z radov bývalých onkologických pacientov a príbuzných, ktorí v dôsledku onkologického ochorenia prišli o niekoho blízkeho. Podobne, ako zakladatelia združenia Patrik Herman (RTVS), Jana Pifflová Špankov (RTVS) a Bibiana Ondrejková (TV Joj).
Vzhľadom na popredné umiestnenie Slovenska v rebríčku výskytu a úmrtnosti na onkologické ochorenia vo svete, nárast novodiagnostikovaných onkologických ochorení v dôsledku odloženej prevencie počas pandémie a stále nefungujúci program systematickej prevencie a vzdelávania na Slovensku sa OZ NIE RAKOVINE rozhodlo pokračovať vo svojej veľkej osvetovej kampani na podporu prevencie a informovania verejnosti o možnostiach, ako ochrániť seba a svojich blízkych pred najčastejšími onkologickými ochoreniami.
Dobrovoľníci z občianskeho združenia NIE RAKOVINE cestujú po Slovensku s obrovskými nafukovacími maketami hrubého čreva a pľúc, modelmi prsníkov a semenníkov a motýlicou symbolizujúcou boj proti rakovine krčka maternice.
Nadrozmernou maketou hrubého čreva prechádzajú ľudia ako tunelom, v ktorom nájdu vizuálne aj obrázkovo znázornené jednotlivé štádiá rakoviny hrubého čreva a konečníka. Počas krátkeho výkladu im dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov ozrejmia, aké sú rizikové faktory a príznaky ochorenia, ako sa pred ním ochrániť a ako ho odhaliť včas. Ukážu a vysvetlia, ako sa používa jednoduchý test na skoré odhalenie ochorenia a aké sú ďalšie možnosti. Odtabuizovávajú aj rokmi zažité predsudky voči kolonoskopii. Na tento druh rakoviny ochorie každý rok 3500 Slovákov, pričom až 1800 z nich zomiera. Vo väčšine prípadov ide o odvrátiteľné úmrtia, ktorým by dokázala zabrániť prevencia a včasný záchyt ochorenia v počiatočnom štádiu.
Súčasťou edukatívno-zážitkovej expozície je aj najväčšia nafukovacia maketa pľúc v Európe, ktorá meria do výšky až 4 metre. Po jej obvode sa nachádzajú reálne fotografie a dôležité informácie osvetľujúce príčiny, vznik, priebeh a dôsledky rakoviny pľúc a ďalších ochorení pľúcneho
aparátu, vrátane tuberkulózy či COVIDu-19. Edukátori OZ NIE RAKOVINE sú pripravení návštevníkom vysvetliť, ako rozpoznať príznaky a hlavne, čo robiť, aby sa rakovine a iným ochoreniam pľúc vyhli alebo znížili riziko ochorenia. Samostatná časť je venovaná fajčiarom a informáciám o možnostiach, ako prestať alebo aspoň obmedziť fajčenie, znížiť svoju závislosť alebo jeho škodlivosť. Vďaka modernému smoke-analyzéru si môžu záujemcovia priamo na mieste otestovať hodnotu oxidu uhoľnatého (CO) vo svojich pľúcach. Každé štyri hodiny zomiera na rakovinu pľúc jeden Slovák. Trištvrtiny ľudí prichádzajú k lekárovi v pokročilom štádiu. Rakovina pľúc pritom útočí aj na nefajčiarov.
Na simulátore, ktorý predstavuje model prsníkov, dobrovoľníci názorne učia ženy, ako správne vykonávať samovyšetrenie prsníkov. Táto edukačná pomôcka v sebe ukrýva nálezy, ktoré je možné nahmatať. Vyškolení dobrovoľníci vysvetlia, ktoré z nálezov sú rizikové a mali by viesť
k okamžitej návšteve lekára. Simulátor nie je určený iba pre ženy. Na včasnom odhalení neželaného nálezu v prsníku môžu mať pozitívny podiel aj muži, ktorí poznajú telo svojej partnerky. Preto je vhodné, aby túto časť expozície nevynechali ani oni a pristúpili k simulátoru ako pár, v ktorom
jednému na druhom záleží. Pravidelné samovyšetrenie prsníkov je jednoduchý úkon, ktorý dokáže zachrániť život. Na Slovensku úplne zbytočne zomiera na rakovinu prsníka až 300 žien ročne.
Súčasťou edukácie je aj model semenníkov. Podobne, ako pri modeli prsníkov sú v ňom implantované nálezy, ktoré predstavujú riziko rakoviny semenníkov. Bývalí pacienti učia, nielen mužov, ako správne vykonávať palpačné samovyšetrenie semenníkov, ale aj príznaky a riziká rakoviny prostaty a vysvetlia dôležitosť preventívnych vyšetrení u urológa. Rakovina semenníkov je jednou z najčastejších rakovín u mužov vo veku od 15 do 35 rokov. Každý rok pribudne približne 300 nových pacientov.
Pri stene s motýlicou dobrovoľníci rozdávajú letáky a vysvetľujú, ako sa chrániť proti rakovine krčka maternice, o možnostiach očkovania a dostupnej prevencie. Informujú o potrebe očkovania proti vírusu HPV, ktoré je už na Slovensku dostupné zdarma pre deti v trinástom roku
života. Dobrovoľníci vysvetľujú, prečo je očkovanie dôležité, a to nielen pre dievčatá, ale aj chlapcov, ktorí sú nielen prenášačmi ochorenia, ale vírus môže neskôr spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti aj im.
Do nášho obchodného centra zavítajú v piatok, 13. októbra, v čase 15:00 – 19:00 hod., v rámci nášho Dňa zdravia v našom obchodnom centre.
Na návštevu expozície bude pozývať osobne aj ambasádor kampane a pacientskeho združenia NIE RAKOVINE televízny moderátor Patrik Herman, ktorý vás bude, spolu s bývalými onkologickými pacientmi, expozíciou sprevádzať.
Život a zdravie je v rukách každého z nás.
K prevencii by sme mali pristupovať zodpovedne
– keď už nie kvôli sebe, tak kvôli ľuďom, na
ktorých nám záleží a ktorých ľúbime.