Zažite pocit vtákov sediacich na vedení s výstavou Dravce

Dátum pridania: apr 10, 2017
Nenechajte si ujsť unikátnu výstavu projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“, ktorá je počas apríla prístupná pre verejnosť v Centro Nitra. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Zaujímavosťou je, že sa môžete posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom. Výstava sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR.
 

Odfoťte sa na vedení 

Zažiť pocit, aký majú vtáky, keď sedia na elektrickom vedení a odfotiť sa pri tom, umožňuje výstava „Sedím na vedení a je mi dobre“. V informačnej časti, ktorá má formu komiksu, poukazuje výstava na problém nárazov vtákov do elektrických vedení a prináša riešenie – osadenie špeciálnych prvkov tak, aby si vtáky vedenie včas všimli a nadleteli ho.
 

Elektrické vedenie = nepriateľ vtáctva

"Dnes je pre nás elektrina už úplnou samozrejmosťou, no kompletná elektrifikácia obcí na Slovensku bola zabezpečená nedávno - v druhej polovici 20. storočia. Vtáctvo sa nedokázalo tejto výraznej zmene prispôsobiť a hynulo po náraze do drôtov a po dosadnutí na nebezpečné konštrukcie v dôsledku zásahu prúdom. Vďaka zodpovednému  prístupu všetkých energetických spoločností sa na Slovensku od 90-tych rokov 20. storočia inštalujú prvky, ktoré vtáctvo ochránia,“ informuje Martina Brinzíková Badidová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
 

Záleží nám na ochrane vtákov

V najväčšom projekte svojho druhu, v projekte LIFE Energia, je zmapovaných 7 tisíc kilometrov vedení v 13 projektových Chránených vtáčích územiach. Na tie najviac rizikové umiestňujú spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s. a Východoslovenská distribučná, a.s. spolu viac ako 8 tisíc špeciálnych prvkov. Vďaka nim sú elektrické vedenia pre vtáky viditeľné a bezpečne ich nadletia. Zachránia tak viac ako 600 vtákov každý rok, pričom ich spoločenská hodnota je 1,5 milióna eur.

V OC Centro v Nitre potrvá výstava do 22. apríla. Navštíviť ju môžete počas pracovných dní v čase od 09:00 do 21:00. „Výstava nás veľmi zaujala samotným nápadom – možnosťou sadnúť si na skutočné elektrické vedenie. Zároveň nás oslovilo aj to, že namiesto dlhých textov je informačná časť spracovaná prostredníctvom obrázkov a stručných informácií. Našou výhodu je, že sme na rozdiel od iných inštitúcií otvorení každý deň v týždni 12 hodín, čím umožníme vidieť výstavu veľkému množstvu ľudí,“ vysvetľuje Petra Veľká Hadžová, marketingová koordinátorka z OC Centro Nitra.


 

logo_fotocentrum.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_bata.jpg
logo_anipet.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_music-a-cafe-nitra.jpg
logo_d-ara-fashion.jpg
logo_datart.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_adam.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_brloh.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_favab.jpg
logo_omega.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_pepco.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_subway.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_u-frantiska.jpg