6 miest, vďaka ktorým je jesenná Nitra nádherná

Dátum pridania: 29. 10. 2017
Jeseň nie je len obdobím chrípok, depresie a sychravého počasia. Tretie ročné obdobie je možné vnímať aj ako prírodu, ktorá hrá všetkými farbami a vytvára tak nádherné prírodné scenérie. V Nitre je ich je naozaj dostatok. Ponúkame vám výber tých najčarovnejších miest, ktoré aj počas jesene robia mesto pod Zoborom výnimočným.
 

Nitriansky park

Oáza pokoja všetkých "Nitrančanov" a zároveň skvelé miesto pre rodiny s deťmi. Takmer celoročne je vyhľadávaným miestom oddychu a zábavy. Park ponúka možnosti pre všetky vekové kategórie – nájdete tu množstvo atrakcií pre deti, v letnom období bufety s príjemným posedením pre dospelých, i cyklotrasu, ktorá vedie naprieč Nitrou popri rieke. Veľkým lákadlom sú tiež živé zvieratá, ktoré môžu deti pohladkať a nakŕmiť. Počas jesene navyše hrá park všetkými farbami a tak je prechádzka v ňom skutočným estetickým zážitkom.
 (Foto: Romana Križanová)

Kostolík v Dražovciach

Ide o výnimočné miesto, ktoré býva, podobne ako nitrianska kalvária, miestom romantických prechádzok. Najmä jesenná atmosféra románskeho kostolíka je nezameniteľná. Nájdete ho na západnom okraji Nitry, v mestskej časti Dražovce, kde sa týči na skalnatom kopci nad obcou. Kostolík je viditeľný už z diaľky, preto ho určite neprehliadnete. Kostol sv. Michala Archanjela pochádza z 12. storočia a zaraďuje sa k najkrajším dominantám Nitry a jej okolia.
 (Foto: ephoto.sk)

Zobor

Známy vrch je akousi povinnou zastávkou každého návštevníka Nitry, ktorý chce spoznať mesto aj z vyššej perspektívy. Nielen, že je viditeľný už z veľkej diaľky a patrí k najväčším dominantám Nitry, je zároveň považovaný za najvýraznejší vrch pohoria Tribeč. Výstup naň je pomerne nenáročný, autom je možné pohodlne zaparkovať pri liečebnom ústave a odtiaľ je výstup na vrchol už len príjemnou prechádzkou. Po ceste nájdete historické bohatstvá ako Svoradov prameň, Svoradovu jaskyňu, ale aj prírodné krásy ako tzv. Zoborskú lesostep -  jedinečnú lúku, ktorá nemá na Slovensku obdoby. Najobľúbenejším miestom u turistov je Pyramída, ktorá ponúka impozantné výhľady na všetky svetové strany. V tomto ročnom období navyše prírodné bohatstvo pohladí i dušu, pretože prechádzka prírodou, ktorá hrá všetkými farbami stojí za to!
(Foto: Filip Jurovatý)

Nitriansky hrad

Nitriansky hrad je ústrednou dominantou Nitry - mesta pod Zoborom. Je postavený na mieste sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravského panovníka. Ročne ho navštívi viac ako 60 000 návštevníkov, a to nielen kvôli nezameniteľnému výhľadu a nenáročnosti výstupu, ale aj vďaka možnosti prezrieť si Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma, diecézne múzeum, vežu a hradné nádvorie. Centrum hradu tvorí biskupský palác, ktorý je rezidenciou biskupa a sídlom kancelárií biskupského úradu. Prostredie Nitrianskeho hradu je často využívané aj pri fotografovaní, no zároveň je pre svoju príjemnú atmosféru cieľom mnohých prechádzok.
(Foto: culturalheritage.sk)

Kalvária

Ak máte chuť na nenáročnú prechádzku, určite odporúčame nevynechať návštevu nitrianskej kalvárie. Vidieť ju môžete už zďaleka, pri príchode do Nitry, pretože sa týči na skalnatom kopci v širšom centre mesta. Vyjsť na ňu sa však oplatí – ponúka nádherný panoramatický výhľad na celé mesto, vrch Zobor a blízke okolie. Napriek tomu, že je tam vďaka vetru často pocitovo chladnejšie, je obľúbeným miestom romantických či priateľských stretnutí. Výhľad na jesennú Nitru z kalvárie si zamilujete!
 (Foto: Simona Kmeťová)

Rieka Nitra

Rieku možno istým spôsobom tiež považovať za akýsi charakteristický znak Nitry. Preteká naprieč celým mestom a často vytvára nádhernú panorámu v pozadí s dominantou Zobor. Popri rieke vedie cyklotrasa, ktorá je obľúbená nielen u cyklistov, ale v letno období aj u korčuliarov. Zážitkom je aj prechádzka popri rieke, ktorá v jesennom období spolu s pestro zafarbenými stromami vytvára krásnu prírodnú scenériu. 
(Foto: Kristína Biela)
 
Ktoré sú vaše obľúbené miesta v Nitre? 


 

logo_camaieu.jpg
logo_gatta.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_ccc.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_brloh.jpg
logo_gallery.jpg
logo_pepco.jpg
logo_billa.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_anipet.jpg
logo_bijou-brigitte.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_sevt.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_klenoty-aurum.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_tvoj-mobil.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_reserved.jpg
logo_panda.jpg
logo_subway.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_tussi.jpg