Hudba lieči - mýtus alebo faakt? Tu je 5 dôkazov!

Dátum pridania: 31. 07. 2017
Zrejme každý z nás zažil pocit, keď mal nie najlepší deň, no zrazu započul známu pieseň a rapídne sa mu tým zlepšila nálada. Pozitívne účinky hudby na ľudský organizmus sú preukázateľné a mnohí odborníci sa zhodujú, že hudba skutočne lieči. Vedeli ste, ako veľmi vás dokáže hudba ovplyvniť?
 

Stimuluje mozog

Často sa nevieme ubrániť tomu, aby sme sa pohybovali do rytmu práve počutej piesne. Je to práve preto, lebo tóny počutej hudby zachytí náš nervový systém a vedie ich do mozgu. Niektoré podnety vedú až do motorických nervov v našej mieche, čo spôsobí pohyb svalov bez toho, aby sme o tom premýšľali. Hudba nám tiež preniká do vedomia. Telo môže na hudbu reagovať zrýchleným dychom a tepom, výnimkou nie sú ani zimomriavky na koži. Ak vám teda najbližšie nejaká pieseň vyvolá „husiu kožu“, viete, že na vás v tej chvíli pôsobí hudba, a to veľmi pozitívne.
 

Pôsobí ako antidepresívum

Nie je žiadnym tajomstvom, že nám jednotlivé piesne evokujú situácie, ktoré sme v spojitosti s nimi zažili alebo ľudí, s ktorými sme danú pieseň počúvali. Hudba totiž preniká hlboko do našich emócií a pôsobí ako antidepresívum. Aj preto sa často využíva pri relaxačných metódach – správne zvolenými tónmi je dokonca možné liečiť psychické problémy. Ak sa nám nejaká pieseň páči, mozog dokonca vyplavuje do tela látku dopamín, teda hormón šťastia, ktorý navodzuje príjemné pocity.
 

Zbavuje stresu a bolesti

Je vedecky dokázané, že hudba má psychoterapeutický účinok, preto nechýba ani v ambulanciách mnohých lekárov, ktorí hudbu využívajú priamo pri vykonávaní zákrokov. Nie je žiadnou výnimkou počuť hudbu na operačnej či pôrodnej sále. Napätá atmosféra sa uvoľní, hudba odpúta pozornosť od bolesti a potlačí negatívne emócie.
 

Vďaka hudbe môžeme byť múdrejší

Vedci zistili, že v prípade detí hudba rozvíja mozog a robí ich tak múdrejšími. Ukázalo sa, že deti, ktoré sa v detstve vzdelávali v hudbe dosahovali v štúdiu oveľa lepšie výsledky oproti rovesníkom bez hudobného vzdelania. Vedci to pripisujú najmä pochopeniu nôt a spojenia ich významu so zvukmi, čo súvisí so spoločným fungovaním rôznych oblastí mozgu.
 

Lieči nielen dušu, ale i telo

Hudba má liečivé účinky aj na naše telesné orgány. Svaly a nervy sa vplyvom vibrácií pri počúvaní hudby koncentrujú a relaxujú. Hudbou totiž do tela vchádza energia a ovplyvňuje celý nervový systém. Upokojujúce melódie tiež pôsobia na srdce, pretože rytmus hudby je podobný rytmu nášho srdca a srdečného tepu. V cievach tak nastane upokojenie a organizmus pracuje plynulejšie.
 

NÁŠ TIP:

Aby sme pozitívne účinky hudby dopriali aj vám, pripravili sme pre vás sériu letných koncertov na terase Music a Cafe Nitra. Štyri koncerty už máme úspešne za sebou, no už najbližší štvrtok nás čaká ďalší skvelý večer. Príďte si vychutnať príjemný koncert a otestujte si účinky hudby na vlastnej koži! Tešíme sa na vás!
 
 


 

logo_reserved.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_samdex.jpg
logo_gallery.jpg
logo_brloh.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_planeta-food.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_4f.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_triola.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_fashionpoint.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_adam.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_omega.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_mp3-sk-progamingshop-sk.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_klenoty-aurum.jpg
logo_orion.jpg
logo_medicine.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_telekom-centrum.jpg