Na čo nezabudnúť pred odchodom na dovolenku?

Ak si na letnú dovolenku vezmete všetko potrebné, ušetríte si množstvo stresu a nepríjemných chvíľ.


Leto je obdobím dovoleniek, preto mnohí práve v tomto období balia kufre a odchádzajú užívať si sladké chvíle ničnerobenia. Ešte skôr, ako vypustíte všetky starosti z hlavy, by ste mali venovať pozornosť baleniu. Ak si vezmete všetko potrebné, na dovolenke si ušetríte množstvo stresu a nepríjemných chvíľ.
 

Základom je zoznam

Pri balení je výhodným pomocníkom zoznam. Vyhraďte si chvíľku, keď vás nebude nič rušiť a v pokoji spíšte zoznam vecí, ktoré budete podľa vášho uváženia potrebovať. Veci, ktoré ste už do kufra zbalili, si môžete pokojne vyškrtnúť. Takto budete mať prehľad o tom, čo vám ešte chýba. Odporúčame však zoznam pripraviť niekoľko dní pred odchodom, aby ste mali dostatok času dokúpiť chýbajúce veci, prípadne vybaviť potrebné záležitosti.
 

Cestovné poistenie

Pred odchodom na dovolenku určite nevynechajte uzatvorenie aspoň základného cestovného poistenia, ktoré vás ochráni v prípade úrazu, krádeže a ďalších nepríjemných vecí. Ak sa chystáte prežiť dovolenku adrenalínovo, myslite aj na pripoistenie v prípade adrenalínových športov.
 

Doklady

Nevyhnutnosťou každej dovolenky sú platné doklady. Ak cestujete do krajín Európskej únie, vystačíte si s občianskym preukazom, no v prípade dovolenky v krajine, ktorá nie je členom EÚ, musíte mať so sebou platný cestovný pas. Vhodné je urobiť si fotokópiu najdôležitejších dokladov a pokiaľ je to možné, vziať so sebou aj dve fotografie pasového formátu. Pomôže vám to zmierniť následky v prípade straty alebo odcudzenia dokladov. Fotokópie, ako aj fotografie, samozrejme, uložte na iné miesto, než mávate svoje originály dokladov.   
 

Výmena peňazí a platba kartou

Ak cestujete do krajiny, v ktorej je používaná iná mena ako euro, nezabudnite zájsť do banky či zmenárne a vymeniť si eurá za menu, používanú v danej krajine. Je vhodné vopred si zistiť najvýhodnejšie kurzy daných mien. V prípade, že sa vám hotovosť minie, je v zahraničí výhodnejšie platiť kartou. Za platbu u obchodníkov si zväčša banka nič neúčtuje, preto neprídete o peniaze v podobe poplatkov za výber z bankomatu v zahraničí.
 

Cestovná batožina

Cestovnú batožinu odporúčame zvoliť vzhľadom na typ vašej dovolenky. Zrejme najvhodnejším riešením pri klasickej dovolenke, či už letecky, autobusom, vlakom alebo vlastnou dopravou sú univerzálne kufre na kolieskach, ktoré oceníte aj v prípade, že si so sebou vezmete ako príručnú batožinu aj cestovnú tašku alebo batoh. Ak sa rozhodnete pre turistický výlet, vhodné sú outdoorové batohy. Pri leteckej doprave odporúčame vopred skontrolovať, či vaše batožina spĺňa rozmery a hmotnostné limity, ktoré stanovujú aktuálne platné predpisy.
 

Nezabudnite na lieky

Veľmi dôležité je nezabudnúť na lieky, ktoré pravidelne užívate. Na dovolenku by ste si však mali urobiť o niečo väčšie zásoby, a to pre každý prípad. Odporúčame: obväzový materiál, lieky proti bolesti, prípravky proti poštípaniu hmyzom, lieky na hnačku, lieky na žalúdočnú nevoľnosť, teplomer a iné liečivá, ktoré by sa vám na dovolenke mohli zísť.
 

Mapy, GPS navigácia

Aby ste sa nestratili, je dobrým nápadom zaobstarať si mapu oblasti, kam sa plánujete vybrať. Pomôcť vám môže napríklad aj pri plánovaní výletov do okolia. Zísť sa vám môže napríklad aj vreckový slovník, ak nie ste komunikačne zdatní v miestnom jazyku. Ak cestujete na dovolenku vlastnou dopravou, nezabudnite si skontrolovať funkčnosť a aktuálnosť GPS navigácie. Dnes sú na trhu mnohé spoľahlivé aplikácie, ktoré vám ponúknu navigáciu priamo v mobile, a to dokonca aj v režime offline, teda bez nutnosti pripojenia na internet.
 

Ďalšie tipy pre pohodovú dovolenku: 

  • opaľovacie krémy s čo najvyšším UV faktorom
  • toaletné a hygienické potreby
  • nabíjačka na mobil
  • šiltovka či iná pokrývka hlavy
  • vlhčené obrúsky
  • príručná baterka
  • vreckový nožík
  • spoločenská hra
 
Nech sa už vyberiete kamkoľvek, želáme vám bezstarostnú dovolenku a tie najkrajšie letné zážitky!
 
 


 

logo_bb-design.jpg
logo_4f.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_bepon.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_steffel.jpg
logo_datart.jpg
logo_exisport.jpg
logo_kika.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_mp3-sk-progamingshop-sk.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_orange.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_omega.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_orion.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_tussi.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_vip-luxury-concept-store.jpg