Máte dosť tropických horúčav? Schlaďte sa jedlom!

Proti teplu sa však dá bojovať aj inak ako ventilátormi, klimatizáciou či studenou sprchou. Schlaďte svoj organizmus zvnútra – potravinami, ktoré vás osviežia.


Posledných pár dní nás trápia naozaj veľké horúčavy, ktoré sú pre ľudský organizmus nebezpečné. Pociťujeme obrovské teplo, pocit smädu, vyčerpania a bolesti hlavy. Proti teplu sa však dá bojovať aj inak ako ventilátormi, klimatizáciou či studenou sprchou. Schlaďte svoj organizmus zvnútra – potravinami, ktoré vás osviežia. Ktoré sú to?

 

Ovocie s jogurtom

Ideálne raňajky, ktoré vám dodajú energiu do horúceho počasia už zrána. Ovocie pomáha telu doplniť chýbajúce tekutiny a jogurt vám dodá laktobacily. Navyše vás ľahké raňajky osviežia a nezaťažia vám žalúdok.

 

Citrusy

Citrusové ovocie veľmi rýchlo zaženie pocit z tepla a osvieži váš organizmus. Nie nadarmo sú v lete obľúbené najmä rôzne citronády či čerstvé ovocné šťavy. Okrem toho, že sú chutné, dodajú vášmu telu osvieženie a energiu. Správnou voľbou sú napríklad pomelo, pomaranč alebo grep.

 

Mäta

Chladivé účinky na naše telo nemajú len zelenina a ovocie, ale aj bylinky. Rastlina s charakteristickou mentolovou vôňou je zároveň aj chladivou. A nielen to – mäta sa zaraďuje k liečivým rastlinám. Odstraňuje tráviace ťažkosti a znižuje krvný tlak. Môžete ju pridať do ovocných štiav alebo si z nej pripravte limonádu. Rovnaké účinky ako mäta má napríklad aj medovka, baza či bazalka.

 

Melón

Azda najobľúbenejšou letnou maškrtou je melón, a to nielen vďaka svojej sladkej chuti, ale najmä kvôli pocitu osvieženia po jeho zjedení. Melón podporuje prekysličenie organizmu a zmierňuje astmatické príznaky, takže sa vám vďaka melónu bude v čase dusného počasia aj lepšie dýchať. Navyše ide o mimoriadne zdravú potravinu – dodáva telu vodu, vitamín A, vitamíny B6 a C a účinné antioxidačné látky.

 

Uhorky

Uhorky sú výborným detoxikačným prostriedkom organizmu a obsahom vody pomáhajú telu vyrovnať sa s extrémnymi horúčavami. Navyše prospievajú obličkám, pretože podporujú vylučovanie škodlivých látok von z tela.

 

Reďkovka

Pravdou je, že väčšina koreňovej zeleniny telo zohrieva. To však neplatí v prípade chutných reďkoviek, ktoré sú obľúbenou prísadou letných šalátov. Okrem toho, že sú veľmi zdravé a obsahujú veľa vitamínov, dokážu náš organizmus schladiť zvnútra. Rovnaký účinok má napríklad aj brokolica, cuketa alebo hlávkový šalát.

 

Čo počas leta piť?

Aj napriek tomu, že vám je horúco, mali by ste sa vyhýbať veľmi studeným nápojom. Ideálne je piť čistú vodu, ktorá telo nezaťaží. Ak vám čistá voda nechutí, pridajte do nej pár kvapiek citrónovej šťavy a mätu. Vhodné sú tiež rôzne ovocné a zeleninové šťavy, vlažný mätový alebo zelený čaj a dobrou voľbou je aj čerstvé mlieko. Telu dodá potrebné vitamíny a vy sa budete cítiť omnoho ľahšie. Nápoje by mali byť vlažné, v žiadnom prípade nie ľadové!

 

Ktoré potraviny by sme nemali v lete konzumovať?

V prípade vysokých teplôt by sme sa mali vyhýbať potravinám, ktoré naše telo zohrievajú. Spôsobujú totiž stiahnutie celého tela a jeho prehrievanie, čo môže v lete zvýšiť riziko náhleho kolapsu z tepla. Do tejto kategórie patrí zelenina ako cibuľa, cesnak, chren, hydinové a jahňacie mäso, ale aj horčica, vajcia, škorica a sójová omáčka. 

 

Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek potravinu, dbajte počas leta najmä na svoje zdravie a na ochranu organizmu pred extrémnymi horúčavami!

 

Čerstvé ovocné šťavy a koktejly nájdete v stánku FRESHPOINT
 
Zdravé potraviny si môžete zakúpiť v predajni PLANETA NATUR


 

logo_belda-sport.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_d-ara-fashion.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_bepon.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_medicine.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_happy-grill.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_subway.jpg
logo_samdex.jpg
logo_pepco.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_martinus.jpg
logo_panda.jpg
logo_omega.jpg