7 miest v Nitre a okolí, ktoré musíte vidieť!

Dátum pridania: 21. 06. 2017

Leto je obdobím rôznych aktivít, výletov, piknikov a dovoleniek. Spája sa aj s letnými prázdninami, preto rodičia často vymýšľajú, aký program deťom vytvoria. Či už ste študent, zamilovaný párik, veselá rodina alebo zrelí turisti, odporúčame pár miest vo vašom okolí, ktoré by ste určite mali vidieť. 

 

Nitriansky mestský park 

Oáza pokoja všetkých "Nitrančanov" a zároveň skvelé miesto pre rodiny s deťmi. Najmä v lete je vyhľadávaným miestom oddychu a zábavy. Park ponúka možnosti pre všetky vekové kategórie – nájdete tu množstvo atrakcií pre deti, bufety s príjemným posedením pre dospelých, letné kúpalisko, plážové ihrisko či cyklotrasu, ktorá vedie naprieč Nitrou popri rieke. Veľkým lákadlom sú tiež živé zvieratá, ktoré môžu deti pohladkať a nakŕmiť. Nitriansky mestský park si jednoducho zamilujete!

Kalvária

Ak máte chuť na nenáročnú prechádzku, určite odporúčame nevynechať návštevu nitrianskej kalvárie. Vidieť ju môžete už zďaleka, pri príchode do Nitry, pretože sa týči na skalnatom kopci v širšom centre mesta. Vyjsť na ňu sa však oplatí – ponúka nádherný panoramatický výhľad na celé mesto, vrch Zobor a blízke okolie. Niet sa preto čudovať, že práve kalvária býva často miestom romantických stretnutí či prechádzok.
Autor fotografie: Marek Vízy

Zobor

Kto nevyšiel na Zobor, azda ani nie je "Nitrančan". Známy vrch je akousi povinnou zastávkou každého návštevníka Nitry, ktorý chce spoznať mesto aj z vyššej perspektívy. Nielen, že je viditeľný už z veľkej diaľky a patrí k najväčším dominantám Nitry, je zároveň považovaný za najvýraznejší vrch pohoria Tribeč. Výstup naň je pomerne nenáročný, autom je možné pohodlne zaparkovať pri liečebnom ústave a odtiaľ je výstup na vrchol už len príjemnou prechádzkou. Po ceste nájdete historické bohatstvá ako Svoradov prameň, Svoradovu jaskyňu, ale aj prírodné krásy ako tzv. Zoborskú lesostep -  jedinečnú lúku, ktorá nemá na Slovensku obdoby. Najobľúbenejším miestom u turistov je Pyramída, ktorá ponúka impozantné výhľady na všetky svetové strany.

Dražovský kostolík

Podobne ako nitrianska kalvária, aj románsky kostolík v Dražovciach býva miestom romantických prechádzok. Jeho atmosféra je totiž nezameniteľná. Leží na západnom okraji Nitry, v mestskej časti Dražovce, kde sa týči na skalnatom kopci nad obcou. Kostolík je viditeľný už z diaľky, preto ho určite neprehliadnete. Kostol sv. Michala Archanjela pochádza z 12. storočia a zaraďuje sa k najkrajším dominantám Nitry a jej okolia.

Autor fotografie: Peter Duchovič

Hrad Gýmeš

Ďalšou vyhľadávanou pamiatkou je zrúcanina hradu Gýmeš. Nachádza sa asi 5 km od obce Jelenec neďaleko Nitry. Hrad bol najstarším rodovým sídlom šľachtického rodu Forgáchovcov – vlastnili ho od polovice 13. storočia až do obdobia druhej svetovej vojny. To je v histórii slovenskch hradov skutočne rarita. Podobne ako aj na iné turistické tipy v okolí, aj na Gýmeš sa dostanete veľmi jednoducho – príjemnou prechádzkou, ktorá vedie pomedzi les a lúky. Prechádzka by nemala trvať viac ako 45 minút. Zrúcanina hradu ponúka zo svojho vrcholu krásne prírodné scenérie a výhľady do blízkeho okolia.

Arborétum Mlyňany

Arborétum sa nachádza medi obcami Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou, južne od Zlatých Moraviec. Jeho návštevu by ste určite nemali vynechať počas jarných i letných mesiacov. A neoľutujete – arborétum sa totiž pýši najbohatšou a najcennejšou zbierkou cudzokrajných drevín na Slovensku a svojou unikátnou zbierkou patrí k najväčším v strednej Európe. Hlavnou dominantou celého areálu je romantický kaštieľ, ktorý obkolesujú mnohé druhy kvetov a drevín. Poprechádzať sa môžete na 4,5 km vychádzkovej trase, ktorá bude vďaka rozkvitnutým rastlinám skutočnou pastvou pre oči. Ak teda hľadáte tip na romantický výlet, určite nevynechajte návštevu jedinečného parku, ktorým Arborétum Mlyňany určite je.
Autori fotografií: vľavo - Ján Dzúr, Peter Hoťka, vpravo - Marek Kikinder

Zámok Topoľčianky

Za návštevu stojí rozhodne aj klasicistický kaštieľ v Topoľčiankach, ktorý je obkolesený rozľahlým anglickým parkom. V priestoroch zámku nájdete múzeum, v ktorom sa nachádza knižnica s vyše 14-tisíc zväzkami, čo z nej robí jednu z najzachovalejších zámockých knižníc na Slovensku. Na výnimočnosti pridáva zámku fakt, že v minulosti slúžil ako letné sídlo Habsburgovcov a neskôr sem veľmi rád chodieval aj prvý prezident Československej republiky T. G. Masaryk. Park je vyhľadávaným miestom pre oddych a rekreáciu, je totiž ako stvorený na príjemnú letnú prechádzku.
Máte aj vy nejaké miesta v Nitre a okolí, ktoré sa oplatí navštíviť? 
 
 
 


 

logo_vub-a-s.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_triola.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_pepco.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_gatta.jpg
logo_billa.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_brloh.jpg
logo_steffel.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_bijou-brigitte.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_bepon.jpg
logo_jysk.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_orange.jpg
logo_samdex.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_exisport.jpg