Nech žije 1. máj! Čo ste o tomto dni ešte nevedeli?

Dátum pridania: 30. 04. 2017
Prvý májový deň sa nám spája najmä so Sviatkom práce, no vnímame ho aj ako deň voľna, ktorý nám tento rok zaručil predĺžený víkend. Vedeli ste však, že sa s týmto dňom spája omnoho viac?
 

1.máj ako Sviatok práce

Sviatok práce bol stanovený na prvý májový deň pred viac ako 120 rokmi, presnejšie v roku 1889. V tom čase štrajkovalo v USA 350 000 robotníkov, ktorí bojovali za 8 hodinový pracovný čas. Bolo totiž bežnou praxou, že ľudia pracujúci vo veľkých továrňach trávili v práci aj 16 hodín denne. Protest bol z časti úspešný, niektorým robotníkom sa napokon pracovný čas podarilo skrátiť. Aj napriek tomu sa ale v Amerike 1. máj ako Sviatok práce neoslavuje. Pripomínajú si ho o štyri mesiace neskôr, 1. septembra.
 
Na našom území bol Sviatok práce ako štátny sviatok po prvýkrát ustanovený v roku 1919, vtedajším prezidentom Tomášom Garrigueom Masarykom. A hoci by si mali ľudia v tento deň pripomínať význam ľudskej práce a prínos každého pracujúceho človeka pre spoločnosť, mnohí si ho spájajú najmä s prvomájovými sprievodmi. Tie sa honosne usporadúvali za čias socializmu a stali sa aj jedným zo symbolov vtedajšej doby.
 

1.máj ako Deň konvaliniek

Kým vo Francúzsku sa Sviatok práce oslavuje, tamojší ľudia si spájajú prvý májový deň aj s Dňom konvaliniek. Podľa dobových informácií daroval v tento deň kráľ Karol IX. konvalinky dvorným dámam ako kvet pre šťastie. Zároveň nariadil, aby sa tento zvyk zachovával každý rok, a tak z toho vznikla tradícia. Mnohé kvetinárstva vo Francúzsku sa teda už vopred zásobia konvalinkami, pretože v prvý májový deň je po nich obrovský dopyt.
 
 

1.máj ako Sviatok jari

Aj napriek tomu, že máj je posledným jarným mesiacom, je 1. máj vnímaný ako Sviatok jari. Toto pomenovanie pochádza ešte z čias starovekého Grécka, kde bol tento deň súčasťou osláv sviatku Floralia, pomenovaného podľa Flóry, bohyne jari a kvetov. Gréci si sviatok pripomínali tancom, spevom, rôznymi sprievodmi a bohatou kvetinovou výzdobou.
 

Aké sú májové tradície?

Stavanie mája
Jednou z najznámejších májových tradícií je stavanie mája. V každej dedine sa staval jeden veľký, centrálny máj, ktorý stál zvyčajne uprostred dediny alebo pri významných budovách ako radnica či kostol. Musel byť dostatočne vysoký, aby bol viditeľný už z diaľky. Ľudia verili, že ich ochráni pred zlými silami, búrkami alebo nešťastnými udalosťami.
 

Mladí muži zasa stavali máje slobodným dievčatám a ozdobili ním tak bránu vyvolenej jedného z nich. Dievčatá medzi sebou často súťažili, ktorá má vyšší máj, pretože podľa výšky mája sa meral záujem jej milého. 1. máj, to však nebola len radostná udalosť. Ak by vás napríklad v minulosti nemali v dedine radi, pokojne vám mohli namiesto mája pripevniť o bránu vyschnutý peň. Ten bol prejavom neobľúbenosti. V súčasnosti sa už od tradície stavania májov dievčatám upúšťa. Zvyčajne sa zachováva už len postavenie veľkého mája uprostred dediny.
 
Bozk pod rozkvitnutou čerešňou
Máj je mesiacom lásky, preto je jeho prvý deň spájaný aj so sladkým bozkom pod rozkvitnutou čerešňou. Týmto krokom by si mali ženy zabezpečiť, aby boli počas celého roka milované. Ide o krásnu symboliku lásky, ktorá sa v nás prekvitá spolu s prebúdzajúcou sa prírodou.
 
Dávna tradícia hovorí, že ak sa po prvej májovej noci umyjete rannou rosou, zostanete navždy mladí a zbavíte sa všetkých ťažkostí. Podľa keltského sviatku sa tiež usporadúvali v dedinách vatry spojené s ľudovou veselicou. Prvá májová noc bola tiež nazývaná aj nocou čarodejníc. Gazdovia sa preto stretli na jednom mieste a spolu s vozmi postupne prechádzali dedinou. Robili pri tom veľký hluk, pretože verili, že strigy tak vystrašia a ich dedina zostane v bezpečí.
 

Narodili ste sa v máji?

Ľudia narodení v máji sú vraj najväčší optimisti. Vedecké výskumy tiež dokázali, že sú najzdravší, no môžu ich častejšie potrápiť choroby ako astma či alergie. Žijú aktívnym spoločenským životom a nemajú radi samotu. Dokážu presne vyjadriť svoje pocity a radi sa s ľuďmi rozprávajú. Neustále vyhľadávajú nové druhy zábavy, pretože sa rýchlo začnú nudiť. Osoby narodené v máji sú tiež dobrosrdečné a rýchlo vzplanú k novej láske. 
 

Želáme vám ten najkrajší a najpohodovejší 1. máj! 


 

logo_martinus.jpg
logo_orange.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_bata.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_klenoty-aurum.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_gallery.jpg
logo_favab.jpg
logo_omega.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_tussi.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_sevt.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_tvoj-mobil.jpg
logo_happy-grill.jpg