Zažite pocit vtákov sediacich na vedení s výstavou Dravce

Dátum pridania: 10. 04. 2017
Nenechajte si ujsť unikátnu výstavu projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“, ktorá je počas apríla prístupná pre verejnosť v Centro Nitra. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Zaujímavosťou je, že sa môžete posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom. Výstava sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR.
 

Odfoťte sa na vedení 

Zažiť pocit, aký majú vtáky, keď sedia na elektrickom vedení a odfotiť sa pri tom, umožňuje výstava „Sedím na vedení a je mi dobre“. V informačnej časti, ktorá má formu komiksu, poukazuje výstava na problém nárazov vtákov do elektrických vedení a prináša riešenie – osadenie špeciálnych prvkov tak, aby si vtáky vedenie včas všimli a nadleteli ho.
 

Elektrické vedenie = nepriateľ vtáctva

"Dnes je pre nás elektrina už úplnou samozrejmosťou, no kompletná elektrifikácia obcí na Slovensku bola zabezpečená nedávno - v druhej polovici 20. storočia. Vtáctvo sa nedokázalo tejto výraznej zmene prispôsobiť a hynulo po náraze do drôtov a po dosadnutí na nebezpečné konštrukcie v dôsledku zásahu prúdom. Vďaka zodpovednému  prístupu všetkých energetických spoločností sa na Slovensku od 90-tych rokov 20. storočia inštalujú prvky, ktoré vtáctvo ochránia,“ informuje Martina Brinzíková Badidová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
 

Záleží nám na ochrane vtákov

V najväčšom projekte svojho druhu, v projekte LIFE Energia, je zmapovaných 7 tisíc kilometrov vedení v 13 projektových Chránených vtáčích územiach. Na tie najviac rizikové umiestňujú spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s. a Východoslovenská distribučná, a.s. spolu viac ako 8 tisíc špeciálnych prvkov. Vďaka nim sú elektrické vedenia pre vtáky viditeľné a bezpečne ich nadletia. Zachránia tak viac ako 600 vtákov každý rok, pričom ich spoločenská hodnota je 1,5 milióna eur.

V OC Centro v Nitre potrvá výstava do 22. apríla. Navštíviť ju môžete počas pracovných dní v čase od 09:00 do 21:00. „Výstava nás veľmi zaujala samotným nápadom – možnosťou sadnúť si na skutočné elektrické vedenie. Zároveň nás oslovilo aj to, že namiesto dlhých textov je informačná časť spracovaná prostredníctvom obrázkov a stručných informácií. Našou výhodu je, že sme na rozdiel od iných inštitúcií otvorení každý deň v týždni 12 hodín, čím umožníme vidieť výstavu veľkému množstvu ľudí,“ vysvetľuje Petra Veľká Hadžová, marketingová koordinátorka z OC Centro Nitra.


 

logo_ocelove-sperky.jpg
logo_medicine.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_panda.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_gallery.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_happy-grill.jpg
logo_samdex.jpg
logo_ccc.jpg
logo_tussi.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_steffel.jpg
logo_datart.jpg
logo_triola.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_mp3-sk-progamingshop-sk.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_music-a-cafe-nitra.jpg