7 zaujímavostí, ktoré ste o nakupovaní nevedeli

Dátum pridania: 25. 03. 2017
S marcom sa nám spája čoraz viac slnečných lúčov, po prebudení nás víta jarné počasie a my nadobúdame dojem, že potrebujeme vniesť jar aj do nášho šatníka. Nejedna žena či nejeden muž chytia druhý nákupný dych a vyrazia do obchodov. Nakupovanie je súčasťou nášho bežného dňa, či už ide o nákup potravín alebo nákup oblečenia na rôzne príležitosti. Čo ste ale o nakupovaní nevedeli?
 

Nutkavé nakupovanie môže byť prejavom choroby

Máte zlý deň a tak sa rozhodnete, že si urobíte radosť nákupmi? Ide o bežnú vec, ktorú zažívajú najmä ženy. Problém však môže nastať, ak sa takáto situácia opakuje často a pri každom menšom probléme. Odborníci to nazývajú nutkavé nakupovanie. Dôsledkom sú často finančné problémy, spôsobené práve neuváženými nákupmi, s cieľom zahnať depresiu alebo smútok. K nutkavému nakupovaniu vraj môžu mať sklony ľudia, ktorí trpia nedostatkom sebadôvery. Nemusíte sa však báť, ak si raz za čas doprajete kúsok radosti v podobe nákupov, prípadne sa nimi za niečo úspešné vo vašom živote odmeníte, žiadna choroba či depresia vám nehrozí. Veď práve naopak – nákupy spôsobujú radosť!

 

Nakupovanie je o emóciách

O nákupe tovaru či využití služby rozhodujú mnohé faktory, nad ktorými často premýšľame – kvalita, cena, značka, samotný obchod a iné. Odborníci ale tvrdia, že nákupy sú viac spojené s emóciami, ktoré si ani neuvedomujeme. Náš mozog sa aktivizuje a keď vojdeme do predajne, predmet, po ktorom túžime, nás začne akosi sám priťahovať. Na druhej strane tu máme časť mozgu, ktorá premýšľa racionálne a triezvo uvažuje nad cenou samotného produktu, ktorá nás môže často odradiť. Nejedna voľba je ale ovládaná emóciami, a teda nezodpovedá tomu, čo skutočne potrebujeme. Náš mozog si len jednoducho vychutnáva emócie z jej kúpy.
 

Nakupovanie vo dvojici

Podľa prieskumov vraj muži najradšej nakupujú s partnerkou. U žien je toto percento o niečo nižšie a skôr sa prikláňajú k nákupom osamote alebo s priateľkami. Nakupovanie s priateľmi je tiež obľúbenou činnosťou u tínedžerov, ktorí vraj trávia v nákupných centrách množstvo času, v priemere 3 hodiny. Domnievame sa však, že väčšinu tohto času využijú na zábavu alebo posedenie v kaviarni ako na samotné nákupy.
 

 

Olivovohnedá proti kupovaniu cigariet

Vedeli ste, že proti fajčeniu sa dá bojovať nielen odpudzujúcimi obrázkami na krabičkách, ale aj samotnou farbou? Z výskumov vyplýva, že práve olivovohnedá farba je tá, ktorá by mala odradiť fajčiarov od kúpy cigariet. Inciátorom tejto farby na krabičkách od cigariet je Austrália, no inšpirovali sa už aj krajiny ako Francúzsko, Veľká Británia či Írsko. Či bude ale tento spôsob prevencie účinný, ukáže až čas.
 

Bezplatné supermarkety

Počuli ste už o tzv. „bezplatných supermarketoch“? Nájdete ich v Dánsku. Zákazníci tu môžu nakupovať tovar bez toho, aby zaplatili. Nie je to však len tak, ale výmenou za recenziu na daný produkt, ktorý si „kúpili“. Záujemcovia sa musia regostrovať na webovej stránke predajne, vyberú si tovar, ktorý chcú vyskúšať, prídu si ho do obchodu bezplatne vyzdvihnúť a ich povinnosťou je o ňom napísať recenziu. Tento systém funguje už niekoľko rokov a najviac sa využíva v USA.
 

Nákupy mužov a žien sú odlišné

Tak, ako sú odlišné obe pohlavia povahovo, tak sú odlišné aj nákupy mužov a žien. Ženy si potrpia viac na vzhľad, preto najradšej nakupujú oblečenie, kozmetiku a nevynechajú ani nákup v kníhkupectve. Zaujímavým zistením je, že sú to práve ženy, ktoré vyberajú rodinnú dovolenku. Muži najradšej nakupujú mobilné telefóny, oblečenie, auto-moto doplnky a televízory a inú techniku do domácnosti.
 

Centro počas marca vracia peniaze za nákup

Za nákup nad 50 € v predajniach Centro Nitra vás odmeníme darčekovou poukážkou v hodnote 5 €. Navyše ste zaradení do súťaže o ďalšie darčekové poukážky v hodnote až 50 €! Ako postupovať?
  • Nakúpte vo vybraných prevádzkach* OC Centro Nitra počas celého marca nad 5O €
  • Získajte odmenu za svoj nákup - darčekovú poukážku v hodnote 5 €
  • Vyplňte súťažný leták a vhoď ho do zberného boxu pri stánku IRIS
  • Vyhrajte 1O x 5O € poukážku na ďalšie skvelé nákupy

 

Viac informácií získate na www.centronitra.sk.


Poponáhľajte sa, k dispozícii je už len posledných 200 poukážok!
Nákupobranie trvá do konca marca. 

 
 
 
 
 


 

logo_grand-optical.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_sevt.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_exisport.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_gallery.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_omega.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_tussi.jpg
logo_reserved.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_ccc.jpg
logo_adam.jpg
logo_bata.jpg
logo_happy-grill.jpg
logo_pepco.jpg
logo_obecne-siete.jpg
logo_tvoj-mobil.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_house.jpg