Aby bolo bicyklovanie našich detí bezpečné

Myslíte si, že sú vaše deti v bezpečí, ak jazdia len v blízkosti domu? Vážna cyklistická nehoda sa môže stať kdekoľvek, kedykoľvek, ba dokonca aj pri nízkej rýchlosti jazdy. Preto treba myslieť na to, ako môžeme svoje dieťa pred úrazom ochrániť.


Myslíte si, že sú vaše deti v bezpečí, ak jazdia len v blízkosti domu? Vážna cyklistická nehoda sa môže stať kdekoľvek, kedykoľvek, ba dokonca aj pri nízkej rýchlosti jazdy. Preto treba myslieť na to, ako môžeme svoje dieťa pred úrazom ochrániť.

Dôležitá je prilba

Pri dopravnej nehode malých cyklistov dochádza k ťažkým zraneniam, ktoré sú väčšinou sprevádzané vážnym poranením hlavy. Zraneniam sa ale dá predísť používaním cyklistickej prilby, ktorá tlmí silu nárazu. Každá cyklistická prilba obsahuje vložku vyrobenú z pevnej rozbitnej peny. Táto vložka sa pri páde rozpadne, čím pohltí energiu nárazu. Pásky a spony zabraňujú, aby prilba pri zrážke odletela, čím napomáha k znižovaniu závažných poranení hlavy.
 

Rady pri výbere cyklistickej prilby

Tvar a veľkosť prilby musí korešpondovať s hlavou dieťaťa, len tak zabezpečíme jej riadne upevnenie a pohodlné nosenie. Pri nákupe prilby je nevyhnutné si ju vyskúšať. Ak dieťa nosí okuliare, je potrebné si prilbu vyskúšať s nimi. Pri výbere detskej prilby je dôležitý aj jej vzhľad. Dieťa ju bude o to radšej nosiť, ak sa mu bude páčiť. Bezpečná cyklistická prilba musí byť certifikovaná, tzn. označená symbolom CE.
 

Správne nosenie cyklistickej prilby

 1. Prilba musí byť riadne pripevnená.
 2. Prilba by sa mala pri zatrasení hlavou, predklonení a zaklonení držať aj nezapnutá.
 3. Prilba sa pri akomkoľvek pohybe nesmie posúvať smerom do čela ani do tyla. 
 4. Spona spájajúca remienky musí umožňovať pohodlné nosenie a musí byť rozopnuteľná jednou rukou. Regulácia obvodu hlavy musí umožniť jednoduché povolenie alebo utiahnutie jednou rukou. Uínací mechanizmus musí byť správne dotiahnutý, tak aby bolo pod bradu možné vložiť maximálne dva prsty. 
 5. Remienky musia byť pri jazde vždy zapnuté. 
 6. Prilba nesmie zakrývať uši. Dobre počuť je pri jazde životne dôležité. 
 

Vidieť a byť videný

V prípade, že sa pohybujeme po ceste večer a v noci, alebo za dažďa či hmly, je nevyhnutné, aby sme boli oblečení vo výrazných farbách, mali oblečený reflexný odev alebo reflexné prvky. Reflexné prvky by mali byť viditeľné z každej strany, preto je vhodné umiestniť ich na konci rukávov a blízko ku kolenám. Reflexný materiál je v noci vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť ako biele oblečenie a viac ako na 10x väčšiu vzdialenosť ako oblečenie modré.
 
Reflexné prvky môžu za zhoršenej viditeľnosti znížiť účasť chodca na smrteľnej nehode až desaťkrát. Inak povedané, 10 % chodcov by malo šancu prežiť, ak by použili reflexné prvky. U cyklistov je to až 30 %. Preto je také dôležité, aby deti - chodci a cyklisti používali reflexné prvky.
 
 
Na zdraví a bezpečnosti našich detí nám záleží najviac. Preto sme zorganizovali program s názvom Bezpečko, ktoré bude zameraný na dopravnú výchovu detí. Príďte 23. apríla do Centra a naučte svoje deti nielen to, ako sa správať v premávke, ale aj ako pomôcť iným v prípade úrazu. Tešíme sa na vás!
 
Širokú ponuku prílb nájdete aj v našich predajniach: 
 
 
 


 

logo_locoburger.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_samdex.jpg
logo_kika.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_sevt.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_orange.jpg
logo_vip-luxury-concept-store.jpg
logo_gallery.jpg
logo_reserved.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_happy-grill.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_triola.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_fashionpoint.jpg
logo_tussi.jpg
logo_house.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_orion.jpg