Ako sa správne obliecť na lyžovačku?

Aby ste si lyžovačku dosýta užili a najmä vydržali niekoľkohodinový pobyt na svahu, potrebujete kvalitné lyžiarske oblečenie. Čo všetko musí spĺňať a ako si ho správne vybrať?


Zimu bez dobrej lyžovačky si mnohí ani nevieme predstaviť. Slnečné počasie, mrazivý vzduch a kvalitná zjazdovka, to je sen azda každého lyžiara. Aby ste si však lyžovačku dosýta užili a najmä vydržali niekoľkohodinový pobyt na svahu, potrebujete kvalitné lyžiarske oblečenie. Čo všetko musí spĺňať a ako si ho správne vybrať?
 

Základom je termoprádlo

Termoprádlo odvádza z vášho tela prebytočný pot a vlhkosť. Pri chladnom počasí vás zahreje a pri prehriatí zasa schladí. Na výber máte prádlo zo syntetických materiálov alebo vlnené termoprádlo. Na termoprádlo je vhodné obliecť si ešte jednu vrstvu oblečenia, ktorá vás zahreje. Napríklad nejaký teplejší sveter.
 

Kvalitná lyžiarska bunda

Pri kúpe lyžiarskej bundy je dobré myslieť aj na jej funkčné prvky ako vnútorný bedrový pás, odvetrávací zips v podpazuší, vrecko na skipass či odopínateľná kapucňa. Najdôležitejšie sú však údaje o vodnom stĺpci a priedušnosti. Výška vodného stĺpca udáva nepremokavosť materiálu. Na celodennú lyžovačku je vhodný 15 000 mm a viac. Pod priedušnosťou rozumieme schopnosť odvádzať prebytočné teplo. Základom je aspoň 10 000 g/m2/24 hodín.
 
"Základnými funkciami lyžiarskeho odevu je ochrana proti zime, snehu a vetru."
 

Lyžiarske nohavice

Na trhu existuje veľa modelov a rôznych farebných variant lyžiarskych nohavíc, opäť však treba myslieť najmä na funkčnosť tohto odevu. Vhodné je mať ventiláciu na stehnách, zvýšený zadný sed a reflexné prvky. Na svahu určite oceníte i odopínacie traky a pútko na zavesenie rukavíc. Znovu si treba všímať údaje o nepremokavosti a priedušnosti.
 

Okuliare

Najdôležitejšie je, aby vám okuliare dokonale sedeli. Rám musí byť rovnomerne rozložený na tvári a nemal by vás nikde tlačiť. Mal by byť tiež dostatočne pevný, aby chránil vaše oči aj v prípade pádu či nárazu. Pri zníženej viditeľnosti ako je hmla či sneženie sú vhodné oranžové sklá, ktoré zvýrazňujú obrysy terénu. Univerzálnejšie sú však sklá so zrkadlovým efektom, ktoré tlmia slnečné lúče. Nezabudnite na UV ochranu, ktorá je na horách mimoriadne dôležitá!

Lyžiarske rukavice

Stráviť niekoľko hodín na svahu s nekvalitnými rukavicami a zmrznutými rukami nie je nič príjemné. Preto aj pri rukaviciach treba myslieť na to, aby vám v nich bolo čo najpohodlnejšie a zároveň najteplejšie. Správne rukavice by mali mať tepelnú izoláciu, mali by byť nepremokavé a priedušné. Samozrejmosťou je kožená alebo gumová úprava na dlani a prstoch pre lepší úchyt lyžiarskych palíc.
 

Lyžiarska prilba

Hlavnou funkciou prilby je, aby ochránila vašu hlavu pred nárazom, teda plnila úlohu bezpečnosti v tom najväčšom pohodlí. Dobre zvolená prilba by mala na hlave držať pevne aj bez zapnutej pásky pod bradou. Dôležité ale je, aby vás nikde netlačila a aby ste sa v nej cítili komfortne. Pri výbere prilby venujte čas aj podbradníku, ktorý by mal mať špeciálnu mäkkú výstelku, a to aj na spone. Pozornosť by ste tiež mali venovať aj samotnému zapínaniu, ktoré musí byť jednoducho zapínateľné aj v rukaviciach. 
 
Kompletnú výbavu na lyžovačku aj s odborným poradenstvom pri výbere vám ponúkame aj pod strechou OC Centro Nitra. V našich športových predajniach si vyberie určite každý.
 
 
 


 

logo_exisport.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_datart.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_sevt.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_adam.jpg
logo_orion.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_tvoj-mobil.jpg
logo_steffel.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_omega.jpg
logo_robel.jpg
logo_jysk.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_vip-luxury-concept-store.jpg
logo_siesticka.jpg