Najkrajšie vianočné tradície. Poznáte ich?

Dátum pridania: 23. 12. 2016
Zo všetkých kresťanských sviatkov sú práve Vianoce opradené mnohými poverami a spájajú sa nám s dodržiavaním mnohých zvyklostí. A hoci sa zvyky dobou menia, vo vianočnom období zostávame verní tomu, v čo verili naši predkovia. Aké tradície sa neodmysliteľne spájajú s Vianocami?
 

Pôst za zlaté prasiatko 

Mnohí i dnes dodržiavajú na Štedrý deň pôst. V minulosti ľudia verili, že ak v tento deň nebudú jesť do východu prvej hviezdy, zjaví sa im zlaté prasiatko. Ľudia zároveň kontrolovali počas celého dňa svoje konanie, pretože sa hovorilo, že kto ako prežije tento deň, tak bude žiť a robiť po celý život.
 

Vianočné pečivo malo magickú moc 

Magická moc sa pripisovala v minulosti i vianočnému pečivu. Po vymiesení cesta na pečivo si mala gazdiná poutierať ruky o ovocné stromy, aby bola budúci rok lepšia úroda. Rovnako sa z upečeného cesta hádzali odrobinky sliepkam, aby lepšie znášali vajcia. Na štedrovečernom stole musel byť vždy dostatok vianočného pečiva, pretože práve to malo byť predzvesťou hojnej úrody v ďalšom roku.Na tole tiež mali byť v minulosti všetky plodiny, ktoré sa počas roka urodili v záhrade.
 

Rozkrojenie jabĺčka 

Podľa ľudových povier bol najvhodnejším dňom na predpovedanie budúcnosti práve Štedrý večer. Hneď po večeri bývalo zvykom rozkrojiť jablko a podľa tvaru jadrovníka predpovedať prítomným ich osud. Ak mal jadrovník rozkrojeného jablka tvar hviezdy, očakávalo sa v rodine zdravie, šťastie a majetok, ak mal tvar kríža, dala sa očakávať choroba, ba aj smrť. Jabĺčko sa neskôr rozdelilo na toľko kusov, koľko je osôb pri stole.
 

Liatie olova

Typickým vianočným zvykom bolo tiež liatie olova. Ľudia nad plameňom roztavili olovo a následne ho schladili v kovovom hrnci. Keď stuhlo, z tvaru, ktorý sa vytvoril ľudia predpovedali, čo ich čaká v budúcnosti. Veštenie budúcnosti využívali vo veľkom aj slobodné dievčatá, ktoré chceli vedieť, kedy sa vydajú. Hádzali preto topánku cez hlavu. Ktorá dopadla špičkou k dverám, do roka mala z domu odísť.
 
Na štedrovečernom stole tiež nemôže chýbať cesnak. Práve ten totiž symbolizuje pevné zdravie celej rodiny do nového roka. Med má zabezpečiť hojnosť a príjemnosť. Preto si mnoho rodín aj v súčasnosti dáva medový krížik na čelo – symbolizuje to dobrotu a požehnanie.
 

Rybie šupiny pod tanierom

Ľudia od nepamäti túžili aj po hojnosti. A práve to majú symbolizovať rybie šupiny, ktoré sa vkladajú pod tanier. Mnohí verili, že im šupiny pomôžu rozmnožiť peniaze v budúcom roku a aj po Štedrom dni ich nosili v peňaženke počas celého roka. Dnes je tiež zaužívaným zvykom dávať miesto šupín pod tanier mince. Tradíciou je tiež hádzanie orechov do kútov príbytku. Zabezpečiť sa tým má hojnosť po celý rok.
 

Tanier pre pocestného

Podľa tradície by sa mal na stole prestrieť jeden tanier navyše aj pre náhodného hosťa. Ide o symbol spolupatričnosti. Niektorí ľudia si však tento zvyk spájajú skôr so zosnulými, pre ktorých je prestreté.
 
No a posledným, azda najkrajším zvykom, je obdarúvanie vašich blízkych. Máte už darčeky? My vám ponúkame univerzálny darček aj na poslednú chvíľu – darčekovú poukážku Centro Nitra.
 
 
 


 

logo_tussi.jpg
logo_orion.jpg
logo_4f.jpg
logo_planeta-food.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_omega.jpg
logo_jysk.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_bata.jpg
logo_brloh.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_favab.jpg
logo_sportisimo.jpg
logo_triola.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_robel.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_gallery.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_subway.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_pepco.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_vip-luxury-concept-store.jpg