Rodičia, zvládnite nástup do školy bez problémov

Dátum pridania: 30. 08. 2019

Dvojmesačné letné prázdniny, počas ktorých mali deti veľké množstvo možností na trávenie voľného času, sa pomaly končia. Pred nami je posledný prázdninový víkend, ktorý v pondelok ráno ukončí prvé zvonenie v novom školskom roku. Začiatok školského roka môže byť ale pre niektoré deti veľmi stresujúci. Poradíme vám preto, ako zvládnuť nástup do školy i prvé školské povinnosti. 

 

1. Doprajte dieťaťu kvalitný spánok

So začiatkom školského roka by mal byť nastolený aj pravidelný režim spánku. Spánok je totiž jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výsledky detí v škole. Dbajte na to, aby vaša ratolesť išla do postele najneskôr o 20. hodine. Organizmus sa totiž musí zregenerovať a pripraviť na nasledujúci náročný deň v škole. Dôležité tiež je, aby ste dodržiavali čas zaspávania a vstávania – dieťa si tak vytvorí režim a vstávanie do školy pre neho nebude až taký problém.

 

2. Rozprávajte sa s ním o tom, čo v ten deň zažilo

Vždy po príchode dieťaťa zo školy venujte niekoľko minút rozhovoru o tom, aký malo deň a čo sa v škole naučilo. V prvých dňoch dbajte na to, aby ste dieťaťu vysvetlili, čo ho v škole čaká, objasnite mu, že škola má iné pravidlá a organizáciu dňa ako škôlka, že ako školák bude mať aj zodpovednosť. Posmeľte školáka tým, že si tam nájde nových kamarátov a naučí sa veľa zaujímavého. Určite sa treba vyvarovať vetám typu: „Počkaj, až pôjdeš do školy, oni ťa tam dajú do poriadku“ a podobne. 

 

3. Domáce úlohy robte spoločne

S príchodom nového školského roka si dieťa musí zvykať aj na povinnosti, ktoré ho čakajú po príchode zo školy. Domáce úlohy si robte, pokiaľ možno, spoločne – nielenže dozriete na správnosť vypracovaných úloh, ale strávite aj spoločný čas, počas ktorého môžete dieťaťu objasniť veci, s ktorými si nebude vedieť rady. Najvhodnejší čas na robenie domácich úloh je 1-2 hodiny po návrate zo školy. Vždy po úlohách dbajte aj na prípravu na ďalší deň – prejdite si spoločne upratovanie tašky, kontrolu obsahu peračníka či prípravu zošitov a kníh na ďalší deň.

 

4. Nájdite mu vhodné možnosti mimoškolskej činnosti

Dieťaťu treba ukázať, že škola nie je len tá, ktorá rozdáva povinnosti, ale aj tá, ktorá v ňom rozvíja talent. Pozrite sa na ponuku krúžkov a spoločne vyberte to, čo sa dieťaťu bude najviac pozdávať. Na jednej strane sa bude školák venovať tomu, čo ho baví, na druhej strane sa bude v spoločnosti jemu podobných detí aj viac socializovať. Pozor však na prehnané množstvo krúžkov, ktoré by mohli dieťaťu spôsobovať stres a vytvoriť vo vzťahu k škole opačný účinok.

 

5. Dbajte na zdravú desiatu

Dieťa potrebuje počas dňa prijať vyváženú stravu, ktorá je plná živín a vitamínov. Dajte si preto záležať na tom, čo dieťaťu pripravíte na desiatu do školy. Stavte na pečivo s nátierkou, k tomu pribaľte zeleninu alebo ovocie a nesladený nápoj. V detskom veku je tiež dôležitý príjem vápnika, ktorý obsahuje napríklad mlieko, ale aj syry či jogurty. Nezastupiteľné miesto v jedálničku má aj cukor, deti by ho však nemali prijať viac ako 50 g denne. Vhodné je napríklad sladké pečivo, sušienky, sušené ovocie alebo cereálne tyčinky.

 

Ďalšie tipy pre rodičov:

  • Buďte trpezliví pri domácich úlohách, zo začiatku to totiž môže ísť malému školákovi o niečo horšie. Po dvoch mesiacoch voľného režimu musí odrazu celý deň sedieť poslušne v škole, preto môže mať v prvých dňoch problém so sústredením. Majte pre neho pochopenie a s povinnosťami sa mu snažte pomôcť.
  •  Motivujte malého školáka. Vyzdvihujte jeho kladné vlastnosti, pochváľte ho za to, čo sa už v škole naučilo.
  •  Ak sa u dieťaťa objavujú pocity, že sa obáva ísť do školy, neberte to na ľahkú váhu. Čo najskôr začnite pátrať po príčine tohto správania. Vytvorte mu zázemie, buďte mu oporou a uistite ho, že na nové školské povinnosti nie je sám.
  •  Nehovorte nahlas o vašich obavách v súvislosti so školou, ani ho nestrašte všetkým, čo ho v škole čaká. O škole sa vyjadrujte s rešpektom a vytvorte z nej pozitívne miesto, ktoré školákovi ponúka šancu naučiť sa nové veci.

 

Želáme vám a vašim deťom ten najpohodovejší nástup do školy! 
 

 

 

 

 

 

 

 


 

logo_bata.jpg
logo_ccc.jpg
logo_anipet.jpg
logo_fashionpoint.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_omega.jpg
logo_sevt.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_samdex.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_orion.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_sportisimo.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_talianka.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_steffel.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_kika.jpg
logo_billa.jpg
logo_robel.jpg
logo_royal-press.jpg