Aká je pravda o Mikulášovi?

Spomínate si, ako ste si v predvečer Mikuláša usilovne čistili topánky a s napätím očakávali ráno, aby ste si našli prekvapenie v čižme? Aj napriek pokrokovému vývoju spoločnosti táto tradícia neustále pretrváva. Kde sa vzala a aká je pravda o Mikulášovi?


Spomínate si, ako ste si v predvečer Mikuláša usilovne čistili topánky a s napätím očakávali ráno, aby ste si našli prekvapenie v čižme? Aj napriek pokrokovému vývoju spoločnosti táto tradícia neustále pretrváva. Kde sa vzala a aká je pravda o Mikulášovi?

 

6. december - Sviatok sv. Mikuláša

Sviatok svätého Mikuláša sa oslavuje každoročne 6. decembra. Pramene hovoria, že práve v tento deň Mikuláš ukončil svoju životnú púť vo veku približne 90 rokov. Zázraky sa však diali aj po jeho smrti a dejú sa dodnes, pretože Mikuláš stále žije v srdciach všetkých detí. Tento sviatok sa už odpradávna spájal s vierou v bohatstvo a niekedy aj s vierou v manželstvo. Dokonca sa k nemu kedysi modlievali slobodné dievčatá, ktoré túžili po vydaji.
 

Odkiaľ pochádza mikulášska tradícia? 

Azda najčastejšia tradícia, ktorá sa so sviatkom svätého Mikuláša spája, je obdarúvanie detí. Už pred mnohými rokmi si deti dávali vyčistené čižmy do okien, aby im do nich mohol Mikuláš priniesť sladkosti a ovocie. Ak boli deti počas roka zlé, v čižme si našli uhlie alebo cibuľu. Tradícia vkladať deťom sladkosti do čižiem pochádza z legendy, ktorá hovorí, že sa Mikuláš často prechádzal v noci po uliciach. Keď uvidel chudobnú rodinu s deťmi, do okna im dal jedlo, mince alebo hračky.
 

 

Slovenský Mikuláš, americký Santa Klaus 

V mnohých krajinách však neoslavujú Mikuláša 6. decembra, ale neskôr, zväčša až na Vianoce. Takýto zvyk majú napríklad v Belgicku alebo v USA, kde však nechodí Mikuláš, ale Santa Claus. Pomenovanie Santa Claus vzniklo v 19. storočí, keď sa istý profesor inšpiroval čiapočkami na komínoch domov a napísal básničku s názvom Návšteva Santa Clausa. V nej ho opísal ako malého mužíčka s červeným nosom a bielou bradou. V Nemecku chodí zasa namiesto Mikuláša Svätý Nikolaus, v Rusku Dedo Mráz a vo Francúzsku Papá Noel.
 
  • V Španielsku, Portoriku a Mexiku Mikuláša neslávia. Drobné darčeky si dávajú na sviatok Troch kráľov.
  • Vo Švédsku nosí malé darčeky deťom hrbatý škriatok Jultomten, ktorý maškrty vhadzuje dnu cez otvorené okno.
  • V Nórsku majú netradične Vianočnú kozu, ktorá ale chodí až na Vianoce.
  • V Bulharsku sa darčeky rozdávajú až počas pravoslávnych Vianoc a deti obdarúva Dedo Koleda.
 

 Želáme vám krásny sviatok sv. Mikuláša!

 
 
 
 
 
 
 


 

logo_happy-grill.jpg
logo_robel.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_ccc.jpg
logo_d-ara-fashion.jpg
logo_samdex.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_anipet.jpg
logo_klenoty-aurum.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_steffel.jpg
logo_favab.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_omega.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_obecne-siete.jpg
logo_reserved.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_martinus.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_billa.jpg
logo_alain-delon.jpg