Čaká vás stužková? Toto by ste mali vedieť!

Pre budúcich maturantov je práve stužková príležitosťou ukázať sa vo svetle, v akom ich učitelia, rodičia a blízki ľudia možno ani nepoznajú. Nech už idete na stužkovú ako študent alebo ako rodič, pripravili sme pre vás pár vecí, ktoré by ste mali vedieť.


Ako sa spieva v známej piesni, stužková slávnosť sa naozaj zachová v pamäti dlhé roky. Ide o výnimočný okamih, ktorý je vstupnou bránou do sveta dospelosti a inteligentnej spoločnosti. Pre budúcich maturantov je práve stužková príležitosťou ukázať sa vo svetle, v akom ich učitelia, rodičia a blízki ľudia možno ani nepoznajú. Zároveň býva aj honosnou slávnosťou, preto jej treba venovať rešpekt a dostatočný čas na prípravu. Nech už idete na stužkovú ako študent alebo ako rodič, pripravili sme pre vás pár vecí, ktoré by ste mali vedieť.
 

Symbol maturantov – zelená stužka

Stužková slávnosť súvisí so vznikom prvých stredných škôl a gymnázií na Slovensku, v období po 1. svetovej vojne. V Nemecku alebo v Maďarsku si zelenú stužku ako symbol mladosti pripínali študenti vraj už pred vznikom Československa. U nás sa prvýkrát stužkovanie objavilo na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici. Zároveň so stužkou získavali študenti právo nosiť cylinder a paličku. Týkalo sa to, samozrejme, len mladých mužov. Dievčatá sa vzdelávali v kláštoroch a tam sa tento zvyk nenosil.
 

Gaudeamus igitur

Ide o neoficiálnu študentskú hymnu, ktorá je ale často súčasťou takmer každej akademickej slávnosti, stužkovú nevynímajúc. Máloktorý študent sa však môže pochváliť, že pozná celý text tejto piesne. Zaujímavosťou je, že pôvodne išlo o ironickú pieseň, ktorá oslavovala bujaré radosti študentského života. Melódia vznikla v 13. storočí a text je latinský. Názov Gaudeamus Igitur znamená „Radujme sa, pokiaľ sme mladí.“
 

Čo si obliecť na stužkovú?

MATURANTI
Pre budúcich maturantov je stužková výnimočnou udalosťou, preto sa v súčasnosti usporadúva v naozaj honosnom duchu. Koniec koncov, študenti si na ňu sporia počas celých troch rokov. Dievčatá by si mali na stužkovú obliecť dlhé večerné šaty, bez výrazných výstrihov. K večernému outfitu patria aj spoločenský účes a slávnostné líčenie. Aj tu je však potrebné odhadnúť správnu mieru – má to byť skôr decentné ako vyzývavé. Chlapci by mali byť tmavý oblek s kravatou. Pod oblek patrí jednoznačne košeľa s dlhými rukávmi, topánky by mali byť spoločenské, na uväzovanie.
 
 
RODIČIA
Maminy by mali dopriať svojim dcéram cítiť sa v tento výnimočný okamih absolútne najkrajšie, no to im nebráni vyzerať žensky a mladistvo. Ideálne sú decentné outfity v podobe koktejlových šiat alebo kostýmu. Podobne ako budúce maturantky by sa mali vyhýbať výraznému mejkapu, príliš krátkym sukniam a inému vyzývavému oblečeniu. Pre mužov je, podobne ako v prípade študentov, ideálny tmavý oblek a košeľa s dlhým rukávom.
 

Dojímavé príhovory

Súčasťou každej stužkovej slávnosti sú príhovory študentov, pre vedenie školy a učiteľov, no tiež vyjadrenie vďaky rodičom za trpezlivosť a podporu, ktorými svoje deti celé tie roky obdarúvali. Príhovor rodičom býva jednou z emočne najťažších vecí, pretože študenti vyslovujú slová vďaky, ktoré pri bežnej komunikácii nedokážu povedať. Rodičia si razom uvedomia, že chvíle detstva sú preč. Nejednému prítomného vybehne z oka slza, preto odporúčame dámam použiť vodeodolnú maskaru a pribaliť si do kabelky nejakú tú vreckovku.
 
 

Rodičovský tanec

Neoddeliteľnou súčasťou slávnosti je rodičovský tanec, kedy chlapci vyzvú do tanca svoje mamy a dcéry svojich otcov. V životoch budúcich maturanov málokedy nastane chvíľa, kedy tancujú so svojimi rodičmi, preto by ste si mali tento okamih vychutnať čo najviac a ak ste rodič, je príjemné adresovať svojmu dieťaťu počas tanca pár hrejivých slov.
 

Zábava do rána bieleho

Po oficiálnej časti, ktorá obsahuje nástup študentov, ich ostužkovanie, príhovory a spoločné tance, získava stužková slávnosť neformálnejší charakter, kedy sa už môžete naplno oddávať jedlu, pitiu, no najmä zábave do skorých ranných hodín. Súčasťou druhej časti slávnosti je aj program, ktorý študenti pripravia pre prítomných, či polnočné rozbíjanie džbánu pre šťastie. Všetko sa to ale odohráva počas tónov skvelej hudby, aby ste si stužkovú slávnosť naplno užili. Nie nadarmo sa hovorí – navždy sa zachová v pamäti stužková!
 
 
Čaká vás stužková slávnosť? Vybavte sa na ňu priamo v Centre, kde nájdete všetko pod jednou strechou!
Vlasy si upravíte v kaderníctve
Spoločenské šaty nájdete v predajniach 
Pánske spoločenské odevy nájdete v predajniach
Spoločenskú obuv zakúpite v predajniach
 


 

logo_siesticka.jpg
logo_adam.jpg
logo_exisport.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_subway.jpg
logo_bijou-brigitte.jpg
logo_jysk.jpg
logo_klenoty-aurum.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_orion.jpg
logo_pepco.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_billa.jpg
logo_obecne-siete.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_samdex.jpg
logo_d-ara-fashion.jpg
logo_kika.jpg
logo_bata.jpg
logo_telekom-centrum.jpg