Ako správne vybrať topánky pre vaše dieťa?

Výber topánky pre dieťa nie je  ľahkou a obľúbenou záležitosťou. Často vám samé nevie povedať, či mu topánočka sedí a či sa mu v tom bude dobre chodiť. Spoliehať sa na materinský inštinkt v tomto prípade neplatí, preto sme pripravili pár rád, ktoré vám výber obuvi pre vašu ratolesť uľahčia.


Nakupovanie topánok je azda najobľúbenejšou ženskou záležitosťou. Viete, čo vám pristane alebo v čom sa vám pohodlne chodí. Výber obuvi pre dieťa už ale nie je takou ľahkou a obľúbenou záležitosťou. Často vám samé nevie povedať, či mu topánočka sedí a či sa mu v tom bude dobre chodiť. Spoliehať sa na materinský inštinkt v tomto prípade neplatí, preto sme pripravili pár rád, ktoré vám výber obuvi pre vašu ratolesť uľahčia.

 

Najvhodnejší je prírodný materiál

Noha dieťaťa sa potí viac ako noha dospelého človeka, preto by ste pri výbere detskej obuvi mali dbať na voľbu prírodných materiálov. Takýto materiál sa ľahko prispôsobí detskej nohe, navyše má schopnosť pohlcovať pot. Syntetický materiál alebo koženky sú tvrdé, nepriedušné a ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla. Aby sa vášmu dieťaťu chodilo pohodlne a bez zdravotných rizík, odporúčame zvoliť obuv z prírodných usní alebo textilu.  

 

Topánka musí byť ohybná

Aby sa deťom chodilo čo najkomfortnejšie, pri výbere topánok by sme mali skontrolovať aj ich ohybnosť. Topánka musí byť ohybná najmä v časti prstových kĺbov, tú namáhame pri chôdzi najviac. Podošva topánky musí mať dobré tlmiace vlastnosti, aby dieťa necítilo každý kamienok pod nohou a aby bola noha v topánke stabilná. Riešením môžu byť aj vložky, ktoré sa dajú do topánok vsunúť a spríjemnia tak chôdzu po nerovnom teréne.

 

Aká je správna veľkosť?

Určite aj vy využívate zlepšovák, pri ktorom prstami stláčate prednú časť topánočky a zisťujete, kde má dieťa palec. Odborníci však tvrdia, že to nie je najpresnejší spôsob, pretože dieťa intuitívne prsty stiahne. Vnútorný priestor obuvi by mal byť ideálne o 1 – 1,5 cm dlhší, ako je dĺžka chodidla medzi medzi palcom a pätou. Prsty tak nebudú narážať na prednú časť a môžu sa v topánke prirodzene hýbať. Ak je topánka dieťaťu príliš malá, môže viesť k otlakom, vybočenému palcu alebo iným deformitám. Šťastnou voľbou nie je ani väčšie číslo topánky, pretože noha dieťaťa sa bude v topánke hýbať a jeho chôdza bude nestabilná.

 

Špicaté topánky nepatria na detské nohy

Pre deti je najvhodnejšie vybrať topánky s oblým tvarom špičky. Úzka topánka v prednej časti chodidla tlačí a deformuje nohu, vo vážnych prípadoch môže obmedziť krvný obeh. Ideálna je preto oblá špička, ktorá poskytuje dostatok priestoru pre chodidlo dieťaťa.

 

Interiér vs. exteriér

Pri výbere topánok je potrebné si ujasniť, či hľadáte prezuvky na doma alebo do školy, prípadne vyberáte topánky na bežné nosenie vonku. Pri menších deťoch nie je vhodné kupovať ako prezuvky športovú obuv. Tá je tvrdšia a nepriedušnejšia, preto nie je vhodná na dlhodobé nosenie v interiéri. Prezuvky by mali mať navyše remienok alebo šnúrky, aby sa dieťaťu z nohy nevyzuli. Topánky do exteriéru by mali mať pevnú podrážku s tlmiacim efektom a poskytovať dieťaťu dostatočnú stabilitu chodidla. Samozrejmosťou je nepremokavý materiál.  

 

Kedy nechať deti chodiť naboso?

Je zdravé nechať chodiť deti naboso, nie ale všade. Na chodidlá pozitívne pôsobí chôdza bosými nohami po tráve, piesku, alebo čistom, jemnom štrku. Naopak, chôdza naboso sa neodporúča na parketách či dlažbe, môžu dieťaťu vytvoriť ploché nohy. Doma by preto deti mali nosiť obuv s vyvýšenou klenbou.

 

TIP:

Vhodným zlepšovákom pri výbere obuvi môže byť maketa nožičky dieťaťa. Jednoducho obkreslite siluetu chodidla na tvrdý papier. Topánku potom veľmi ľahko primeriate k makete chodidla a zvolíte tú správnu veľkosť.

 

Vhodnú obuv pre deti vyberiete aj v Centre! Stačí navštíviť predajne

 

 

  


 

logo_telekom-centrum.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_gallery.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_jysk.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_datart.jpg
logo_favab.jpg
logo_robel.jpg
logo_happy-grill.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_subway.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_exisport.jpg
logo_fashionpoint.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_planeta-food.jpg
logo_tvoj-mobil.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_orange.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_triola.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_siesticka.jpg