Prehľad remesiel: TIETO boli v minulosti najžiadanejšie

Hoci tradičné remeslá tvoria dôležitú etapu vývoja spoločnosti, v súčasnosti sa nám pomaly vytrácajú. Mnohí dnes ani netušia, čo robili takí hrnčiari či debnári, alebo kto je to tokár. My sme pátrali v ďalekej minulosti za vás!


Dnes sú v kurze grafici, IT špecialisti, ekonómovia alebo manažéri. Málokto sa túžil stať v detstve hrnčiarom či drotárom. A hoci tradičné remeslá tvoria dôležitú etapu vývoja spoločnosti, v súčasnosti sa nám pomaly vytrácajú. Mnohí dnes ani netušia, čo robili takí hrnčiari či debnári, alebo kto je to tokár. My sme pátrali v ďalekej minulosti za vás!

 

Kedy vznikali remeslá? 

Remeslá vznikali na území Slovenska spoločenskou deľbou práce oddelením od poľnohospodárstva. Za ich najväčší rozmach sa považuje 19. storočie, kedy sa mnoho ľudí na vidieku venovalo tým najrozličnejším remeslám – obuvníctvo, krajčírstvo, stolárstvo, hrnčiarstvo či mlynárstvo. Neskôr sa rozvíjali i remeslá ako murárstvo, maliarstvo, mäsiarstvo alebo holičstvo. Mladí učni sa učili remeslám od starších, skúsenejších majstrov. Koncom 19. storočia ale začali vznikať prvé remeselné školy, ktoré zároveň zvýšili vzdelanosť a odbornosť remeselníkov.  

 

Krajčír

Hlavnou úlohou krajčíra bolo šiť dámske, pánske, detské oblečenie a bielizeň. Na začiatku 19. storočia bolo najviac krajčírskych dielní v Bratislave a v Košiciach. Okrem remeselných krajčírstiev existovalo aj šitie a vyšívanie posteľnej bielizne a bytového textilu, ktoré vykonávali takmer výhradne ženy. Tým sa v minulosti hovorilo švački. Rozvoj tohto remesla významne ovplyvnil vynález šijaceho stroja. Vďaka nemu preniklo krajčírstvo aj do domácností a šikovné gazdiny si dokázali mnoho vecí ušiť aj samé.

 

 

Brašnár

V každom väčšom meste nesmeli chýbať brašnárske dielne, ktoré vyrábali a opravovali kožené výrobky. Keďže išlo o kožu, toto remeslo bolo rozvinuté najmä v oblastiach, kde sa choval dobytok. Brašnári vyrábali kapsy, opasky, remene alebo krpce. Prácu brašnárov oceňovali najmä pastieri, ktorí si do káps balili jedlo, keď išli pásť zvieratá.

 

 

Tokár

Viete, komu sa v minulosti hovorilo tokár? Remeselníkom, ktorí vyrábali úžitkové predmety z dreva – kuchynský riad, hračky, píšťalky, dózy na lieky a mastičky alebo dokonca časti hudobných nástrojov. Tokári pracovali technikou založenou na princípe tvarovania dreva špeciálnymi nožmi, dlátami v rotačnom pohybe dreva súmerne podľa osi.

 

 

 Sviečkar

Ako už z názvu vyplýva, sviečkari sa zaoberali zhotovovaním sviečok. Väčšinou bolo toto remeslo spojené aj s mydliarstvom a medovnikárstvom. Pôvodne sa sviečky vyrábali z hovädzieho loja, preto bola ich výroba skôr doménou mäsiarov. Neskôr sa vosk získaval od včelárov a voštinárov – tí vyrábali vosk z voštín, včelích plástov bez medu. Aj napriek tomu, že po sviečkach, ako po hlavnom zdroji svetla, bol značný dopyt, sviečkarov bolo prekvapivo veľmi málo.

 

Hrnčiar

Hrnčiari ručne vyrábali keramiku, najčastejšie na hrnčiarskom kruhu. Rozvoj hrnčiarstva súvisel najmä s potrebami vidieckych domácností, pre ktoré hrnčiari vyrábali rozličné druhy riadu. Aj tu sa ale objavila „nekalá“ konkurencia, pretože sa výrobe začali venovať aj nekvalifikovaní remeselníci – fušeri.

 

Poznáte ďalšie historické remeslá? 

Hámorníctvo - výroba železného a medeného tovaru v hámroch. Vyrábali sa nože, reťaze, klince, náradie, lopaty, motyky, sekery či rýle.

Sedlárstvo - výroba sediel na kone, sedadiel a čalúnenia do kočov, bričiek a iných dopravných prostriedkov, puzdier na tašky a ďalších drobných výrobkov z kože.

Ševcovstvo - spracovanie kože a výroba jednoduchej obuvi. Vyrábali sa krpce, topánky, staromódne črievice, jančiarky, črievice, ženské topánky a čižmy s podpätkom, ženské a mužské topánky i papuče. 

Korytárstvo - výroba korýt z dreva dlabaním. Korytári sa venovali aj výrobe korýtok, vahanov, vaničiek, lyžíc, variech, lopát, vejačiek a iného dreveného riadu.

Kolárstvo - výroba drevených kolies, vozov, saní, bričiek, kočov.

 

Ak chcete so svojimi deťmi spoznať ďalšie tradičné remeslá, príďte už túto sobotu (8.10.) do Centra. Na Festivale zabudnutých remesiel si môžete vyskúšať prácu hrnčiara, debnára, minciara, krajčíra a mnoho ďalších remesiel. Deti navyše získajú historický remeselný certifikát. 


 

logo_camaieu.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_adam.jpg
logo_anipet.jpg
logo_sportisimo.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_subway.jpg
logo_orange.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_billa.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_gallery.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_medicine.jpg
logo_exisport.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_omega.jpg
logo_bata.jpg
logo_reserved.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_music-a-cafe-nitra.jpg
logo_favab.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_gatta.jpg
logo_lekaren-benu.jpg