Stylista Victor Varg: Moja cesta k móde

To, že móda je trvalou súčasťou jeho života, dokazuje už na prvý pohľad svojím osobitým štýlom. Predstavujeme vám inšpiratívny príbeh Viktora Vargu, ktorý pracuje pod umeleckým menom Victor Varg.


Študoval na športovom gymnáziu, hoci športovec nie je. Od športu ho zavialo k móde. Pochádza z Nitry, no od minulého roku žije v Prahe. Tu študuje, čerpá inšpiráciu a začína tvoriť. Už na prvý pohľad vyniká osobitým štýlom. A pretože Centro podporuje talentovaných "Nitránčanov", za garanta našej októbrovej módnej kampane sme si vybrali práve JEHO. Predstavujeme vám inšpiratívny príbeh Viktora Vargu, ktorý pracuje pod umeleckým menom Victor Varg.

 

Od minulého roku žiješ v Prahe. Prečo práve toto mesto ? Bola to jasná voľba? 

K Prahe som mal vždy veľmi blízko. Je pomerne v malej vzdialenosti od Nitry, no svet je tu trochu iný. Vždy som sa cítil na väčšie mesto. Praha je nádherná a inšpiratívna, aj keď, popravde, asi každý deň mi chýba rodné mesto (smiech). Najmä kvôli rodine a priateľom. 

 

V čom vidíš rozdiel medzi Nitrou a Prahou? 

Najmä v ľuďoch. Nitra je menšia, každý každého pozná a všetko sa tu občas veľmi rieši. V Prahe je väčšia sloboda, každý ide svojou cestou a nerieši toho druhého. Taktiež tu cítim väčšiu slobodu v móde. Ľudia sú tu odvážnejší a dravejší. Čo je občas aj na škodu, keďže je tu ťažšie uspieť. 

 

Vráťme sa ešte k tvojmu štúdiu v Nitre, francúzska sekcia na športovom gymnáziu? 

Áno, aj keď ja radšej vravím francúzske gymnázium, neradím sa práve medzi športovcov (smiech). Táto škola bola pre mňa jasnou voľbou pre moju lásku k Francúzsku a francúzštine. Počas školy som rok strávil štúdiom vo Francúzsku a práve tam som zistil, že chcem žiť vo väčšom meste, pre väčšiu slobodu. 

 

Čo študuješ v Prahe ? Venuješ sa výhradne móde? 

Nie, keďže som sa kresleniu a šitiu nevenoval už na strednej, necítil som sa na vysokú školu v tomto smere. Zvolil som ekonomické vzdelanie, čo veľa ľudí, ktorí pôsobia v móde, oceňuje. Často študenti, ktorí vyjdú z odevných škôl sú talentovaní, ale nemajú ekonomické vzdelanie a nevedia sa predať. Minulý rok som nastúpil na Vysokú školu ekonómie a managementu v Prahe (VŠEM). Od jari študujem aj v Inštitúte módnej tvorby v Prahe (IMT) , pod vedením úžasnej Kláry Haunerovej  a českých návrhárov, odbor odevný design. Som veľmi rád, že som si zvolil práve spojenie týchto dvoch smerov. 

 

 

Vedel si vždy, že to bude práve móda ? 

Paradoxne nie, módu som vždy vnímal a mal rád, ale mojim snom bolo letectvo a chcel som byť pilotom. Móda mi naplno učarovala až po príchode on-line lifestylových portálov, ktoré predstavovali úžasnú tvorbu slovenských a českých dizajnérov.

 

Počas štúdia na strednej škole si sa ale venoval líčeniu...

Áno, počas strednej školy som navštevoval kurz Imagemaker a venoval sa aj vizáži pod vedením Renáty Lencešovej. Práve vizáž ma nasmerovala konkrétne na odevy, ich navrhovanie a styling. 

 Viktor Varga sa počas strednej školy venoval aj líčeniu

 

Aký módny smer ťa zaujíma? Práca ktorých slovenských a českých módnych návrhárov sa ti páči?

Momentálne sa zaujímam o minimalistickú a geometrickú módu, ale ovplyvňujú má aj iné smery. Najbližšia mi je práca Lukáša Macháčka, Ivě Burkertové a Michaela Kovačíka. Celkovo máme na Slovensku i v Čechách talentovaných mladých návrhárov, ktorí veľmi tvrdo pracujú na tom, aby sa presadili vo svete módy.

 

Na čom práve pracuješ? Aké sú tvoje plány?

Momentálne som nastúpil do druhého ročníka, takže sa venujem štúdiu. Taktiež pripravujem záverečný model pre ukončenie prvej časti môjho štúdia v IMT a založenie svojej značky. Pod vedením Kláry Haunerovej a jej kolegov sa pripravujem na svoj debut a svoju prvú kolekciu. 

 

Viktor, ďakujeme za rozhovor a držíme ti palce. Tešíme sa na výsledok a veríme, že čoskoro uvidíme tvoje kúsky aj na ľuďoch z Nitry.

Ďakujem, vážim si to :)

 
Ak vás Viktorov príbeh zaujal a vašim skromným želaním sú jeho módne rady, máme pre vás dobrú správu. Počas celého októbra budete môcť pravidelne sledovať Viktorov blog, v ktorom vám poskytne tie najlepšie módne rady. Ak sa navyše zapojíte do našej októbrovej kampane Nákupobranie, zaraďujete sa do súťaže o hlavnú cenu – nákupy s módnym stylistom Viktorom a darčekovú poukážku v hodnote 100 €.
 
Sledujte Victora Varg aj na Instagrame. 

 


 

logo_orion.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_tussi.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_brloh.jpg
logo_triola.jpg
logo_reserved.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_pepco.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_favab.jpg
logo_anipet.jpg
logo_obecne-siete.jpg
logo_planeta-food.jpg
logo_vip-luxury-concept-store.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_jysk.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_datart.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_manufaktura.jpg