Víno - pomáha alebo škodí?

Slávny Hippokrates písal o víne ako o prostriedku, ktorý zlepšuje náladu a tlmí bolesť. Je víno nášmu telu naozaj prospešné, alebo nám skôr škodí? 


Víno – nápoj, ktorý pili už antickí filozofi. Snúbia sa v ňom jemnosť, vznešenosť, ale i tajomnosť. Slávny Hippokrates písal o víne ako o prostriedku, ktorý zlepšuje náladu a tlmí bolesť. Je víno nášmu telu naozaj prospešné, alebo nám skôr škodí?

Kedy sa stalo víno populárne?

Pestovanie viniča bolo rozšírené už v staroveku, a to po celom Grécku. Samotné pitie vína ale bolo neodmysliteľnou súčasťou gréckej kultúry. Mnohé historické pramene spomínajú Dionýza, boha vína, ktorý bol považovaný za zakladateľa vinárstva. Na začiatku sa víno považovalo za posvätné a liečivé, neskôr sa stalo bežne používaným nápojom, za aký ho považujeme dodnes. Svoju stopu zanechalo aj na významných historických osobnostiach - veď už najznámejší autor tých čias, Homér, ospevoval víno vo svojej Iliade.

Znižuje cholesterol

Víno obsahuje látky, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Tie odbúravajú negatívny cholesterol a naopak, zvyšujú hladinu prospešného cholesterolu. Dôkazom toho sú Francúzi, ktorí majú nízku úmrtnosť na srdcovo-cievne choroby. Je to práve kvôli pravidelnému, ale striedmemu popíjaniu vína.

Podporuje chudnutie

Ak držíte diétu, nemusíte si odopierať všetok alkohol. Viac ako pivo či rôzne sladké miešané nápoje vám padne vhod víno, pretože má najmenej kalórií. Najideálnejšie je zvoliť ľahké suché víno, ktoré vám v kombinácii s vyváženou stravou môže pomôcť schudnúť. Neveríte? Prišli na to vedci z nemeckej University of Hohenheim v roku 2004. Účastníci štúdie, ktorí denne popíjali víno, zhodili viac kilogramov, než ľudia, ktorí pili hroznovú šťavu. Dietológovia ale varujú, že pri chudnutí sa nemožno spoliehať len na alkohol, pretože vám hrozí dehydratácia.

Vínom k dlhovekosti

Vedci prišli v súvislosti s vínom na zaujímavé výsledky aj pri výskume dlhovekosti. Za dlhovekosťou podľa ich zistení stoja štyri hlavné zásady: dostatok pohybu, život bez cigariet, zdravá strava a 4 poháre vína týždenne.

Koľko je zdravé?

Pokiaľ chcete, aby sa na vašom zdraví prejavili len pozitívne účinky vína, musíte ho konzumovať denne a len v malých dávkach ako liek. Muži by mali vypiť každý deň dve až štyri deci, ženy o polovicu menej. Najlepšie je dopriať si víno spolu s jedlom. Ak ale vypijete viac ako päť pohárov denne, vášmu zdraviu to začne skôr škodiť ako prospievať.

 

RADY PRE KUCHÁROV A KUCHÁRKY

 

Ako vybrať vhodné víno k jedlu?

Nie je nič lepšie, ako dať si k obedu či k večeri dobré vínko, ktoré nám navodí výnimočnú atmosféru a pomôže dotvoriť chute pripraveného jedla. Mnohé gazdinky ale presne nevedia, aké víno vybrať podľa druhu pokrmu, ktorý servírujeme.

Kuracie mäso si vyžaduje vína jemné, biele, ale nie korenisté a príliš aromatické. Vhodný je napríklad Rizling rýnsky alebo Tramín, Rulandské biele alebo Tramín.

Pečenú kačicu alebo hus vhodne doplnia kyslejšie biele vína ako Rizling vlašský alebo Veltlínske zelené. Môžeme použiť i červené víno, napríklad Svätovavrinecké či Frankovku.  

K bravčovému mäsu sú vhodné biele i červené vína, záleží na úprave. V zásade, čím mastejšie mäso, tým staršie a kyslejšie víno. K bravčovej panenke sa výborne hodí Cabernet Sauvignon, naopak, bravčový rezeň príjemne doladíte Rizlingom vlašským alebo Veltlínskym zeleným.

Pokrmy zo zveriny je vhodné zapíjať červenými vínami. Najlepšiu kombináciu s jelením, srnčím, danielím alebo zajačím mäsom docielite, ak použijete červené, ťažké, alkoholické vína ako Rulandské modré, Svätovavrinecké či Frankovku. Rovnako ako k divine sa podáva červené víno aj k hovädziemu mäsu.

K rybám sú, naopak, najvhodnejšie ľahké, jemné, biele vína. 

 

Inšpirovali ste sa našimi radami a už teraz premýšľate, kedy si doprajete posedenie pri vínku? Bohatú ponuku kvalitných vín nájdete aj v Centre, stačí zájsť do Vinotéky u Františka. Môžete si vybrať rôzne vína nielen z vybraných moravských a slovenských oblastí, ale aj vína z rôznych kútov sveta. 

 

 

 


 

logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_pepco.jpg
logo_subway.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_samdex.jpg
logo_ccc.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_datart.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_robel.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_jysk.jpg
logo_scan-quilt.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_bepon.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_house.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_steffel.jpg
logo_fashionpoint.jpg