Po vianočnom období prichádza na rad detox. Ako účinne odľahčíte váš organizmus?

Poradíme vám, čo by ste mali zaradiť do vášho jedálnička, aby sa vaše telo cítilo ľahšie a sviežejšie.


Vianoce i obdobie po Vianociach dá nášmu organizmu zabrať – hojnosť sa totiž Štedrým dňom nekončí a, úprimne, zvyknúť si na všakovaké dobroty na stole vôbec nie je problém. S príchodom nového roka by sme sa však mali zamerať aj na detox, ktorý náš organizmus niekoľkokrát do roka potrebuje. Poradíme vám, čo by ste mali zaradiť do vášho jedálnička, aby sa vaše telo cítilo ľahšie a sviežejšie.

 

Základom je veľa vody

Čistá voda by mala byť samozrejmou súčasťou nášho života – ide totiž o skutočný poklad, ktorý naše telo vyživuje a hydratuje. Voda navyše odplavuje z tela všetky škodliviny a hydratuje žalúdočnú sliznicu, aby zabezpečila lepšie trávenie. Zväčša 30 minút pred každým väčším jedlom, ktoré počas dňa skonzumujete, by ste si mali dopriať jeden pohár čistej vody. Minimálne by ste jej však mali prijať dva litre denne. Ak čistú vodu nemáte až tak v obľube, pokojne si do nej pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy alebo jablčného octu.

 

Zvýšte prísun vitamínu C

V období detoxikácie je mimoriadne prospešné, ak zvýšite dávku vitamínov v tele, najmä vitamínu C, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie pečene. Okrem iného posilníte aj svoju imunitu, ktorú oceníte najmä v premenlivom a chladnom počasí. Vďaka vitamínom na vás totiž choroba nezaútočí a vy tak nebudete musieť zostať na nútenom pobyte doma. Odporúča sa konzumovať pomaranče, citróny, jablká, šípky, brokolicu, kapustu alebo zemiaky.

Zázrak v podobe zelených potravín

Zelené potraviny sú nielen pastvou pre oči, ale aj nevyhnutnosťou pre organizmus. Obsahujú totiž chlorofyl, ktorý je považovaný za silný antioxidant – vaše telo zbaví všetkých škodlivín a toxínov. Okrem toho pomáha predchádzať rôznym chorobám a pôsobí aj proti prekysleniu organizmu. Vyskúšajte si pripraviť rôzne pokrmy zo špenátu, brokolice či hrášku. Pridať môžete aj olivy či papriku. Popri relaxovaní vás zasa osvieži zelený čaj.

 

Cesnak

Jedno z najúčinnejších prírodných antibiotík, ktoré vyrieši mnoho problémov. Pomôže pri vysokom cholesterole, žalúdočných ťažkostiach, vírusových či bakteriálnych infekciách. Okrem toho je výborným pomocníkom v kuchyni, preto si môžete byť istí, že detox s cesnakom pre vás nebude žiadnou traumou. Odborníci sa ale zhodujú, že aby ste si boli istí jeho najsilnejšími účinkami na váš organizmus, mali by ste zjesť 2-3 strúčiky cesnaku. Môžete si ich len tak podrviť a zjesť alebo pridať do niečoho, čo máte radi.

 

Pripravte si odšťavenú vitamínovú bombu

Výborným spôsobom, ako organizmus odľahčiť, je nahradiť jednu porciu jedla počas dňa čerstvou šťavou z ovocia a zeleniny. Pre telo je takáto šťava ľahko stráviteľná a navyše mu tým dodáte skutočnú vitamínovú bombu. Organizmus sa tým vyživí, obohatí o látky, ktoré potrebuje, a vylúči tie, ktoré mu škodia. Fantázii sa pri príprave čerstvých štiav medze nekladú, vytvorte si ľubovoľnú kombináciu toho, čo vám chutí.

 

Inšpirovať sa môžete napríklad aj zdravým smoothie: 

  • 1 pohár vody
  • 1 polievková lyžica ľanových semienok (najlepšie čerstvo pomletých)
  • 1 pohár malín
  • 1 banán
  • 1/4 pohára špenátu
  • 1 polievková lyžica mandľového masla
  • 2 čajové lyžičky čerstvej citrónovej šťavy

 


 

logo_fashionpoint.jpg
logo_talianka.jpg
logo_subway.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_omega.jpg
logo_robel.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_steffel.jpg
logo_orange.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_pepco.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_jysk.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_tvoj-mobil.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_tussi.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_brloh.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_royal-press.jpg