Posledný deň v roku je sprevádzaný poverami a tradíciami. Poznáte ich?

Dátum pridania: 30. 12. 2018

Pred nami sú posledné hodiny starého roka – s úderom polnoci sa totiž prehupneme do roku 2019. Ešte pred tým je však na mieste stráviť silvestrovský deň i večer v tej najväčšej pohode so svojou rodinou či priateľmi. Pozreli sme sa na zvyky a tradície, ktoré sa spájajú so Silvestrom i s Novým rokom.

 

Bohatá silvestrovská história

Vedeli ste, že tradícia Silvestra siaha tak ďaleko, že ho po prvýkrát oslavovali v roku 2000 p.n.l. v Mezopotámii? V tom období ho však slávili v polovici marca, teda v čase jarnej rovnodennosti. 1. január za začiatok nového roka ustanovil až rímsky panovník Július Cézar, ktorý zaviedol tzv. juliánsky kalendár. A prečo je práve posledný deň v roku nazývaný Silvester? Je totiž zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I. Ten vládol v čase, keď sa skončilo prenasledovanie kresťanov a podľa mnohých začal nový vek spoločnosti a cirkvi ako takej.

Dobiehanie restov

Naši predkovia kedysi nepraktizovali bujaré silvestrovské oslavy. Posledný deň v roku pripomínal skôr vianočné sviatky – Silvester i Nový rok boli sprevádzané množstvom tradícií, v tieto dni sa konali aj významné bohoslužby. V závere starého roka sa najmä na vidieku snažili ľudia dobehnúť všetky resty, ktoré počas roka zameškali. Zasadala obecná rada, prebiehali inventarizácie či finančné zúčtovania. Ak sa dokonca nejaké peniaze zvýšili, richtár usporiadal pre obyvateľov drobné pohostenie na účet dediny.

 

Silvestrovské povery a tradície

Azda najznámejším porekadlom, ktoré sa viaže k novému roku je „Ako na Nový rok, tak po celý rok“. Ľudia totiž verili, že noc z 31. decembra na 1. januára má magickú noc. Čo sa vraj prisnilo počas silvestrovskej noci, malo sa počas nasledujúceho roka aj splniť. Nikto nemohol ráno vyspávať – vstávalo sa skoro, pretože sa verilo, že ľudia, ktorí si dlhšie pospia, zlenivejú a stanú sa darmožráčmi.

Na Nový rok sa ľudia nehádali ani neplakali, verili totiž, že to prinesie nešťastie do domu počas celého roka. Všetko malo byť na svojom mieste, domácnosť uprataná a všetko požičané aj vrátené. Ľudia sa dokonca na Nový rok snažili mať na sebe aj niečo nové, aby boli po celý rok noví a žili v hojnosti. Zakázané boli tiež akékoľvek domáce práce, a to najmä zametanie a vynášanie smetí - mohlo sa tak z domu vyniesť bohatstvo.

Tieto a mnohé ďalšie novoročné rituály mali našim predkom priniesť šťastie, blahobyt a ochrániť ich od všetkého zlého. A keďže symbolom šťastia a blahobytu je prasiatko, na novoročnom stole by nemalo chýbať bravčové mäso alebo rovno celé malé prasiatko.

 

Netradičné silvestrovské zvyky zo zahraničia

Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. Rozdielnosť tradícií v rôznych krajinách sveta sa nevyhla ani tým silvestrovským. V Grécku sa napríklad na Nový rok rozdávajú darčeky podobne ako u nás na Vianoce. V Taliansku zasa vítanie nového roka sprevádzajú bujaré oslavy. Na uliciach sa tancuje, divadlá i kiná sú plné a mnohí majú vo zvyku zbavovať sa všetkého starého – vyhadzujú nábytok, šatstvo či riad. Naši južní susedia veria, že kto trávi Silvestra sám, bude sa cítiť opustený po celý rok. Na Nový rok by sa tiež podľa nich nemala jesť ryba, pretože odpláva s vašim šťastím. Rakúsko v závere roka žije najmä prasiatkami, a to vo všetkých formách – grilujú skutočné prasiatka alebo ich vyrábajú z marcipánu, čokolády či z karamelu. Rakúšania tiež často v tento deň lejú horúce olovo do vody, podobne ako v mnohých rodinách na Slovensku počas Vianoc.

 

Ako je to na Slovensku?

V súčasnosti je Silvester na Slovensku sprevádzaný najmä bujarými oslavami, ktorými vítame príchod nového roka. Mnohí sa v tieto dni vyberú na výlet s rodinou či na chatu s priateľmi, kde si užívajú posledné hodiny starého roka. V tento deň sa tiež konajú silvestrovské veselice. Na stoloch nechýba drobné občerstvenie ako jednohubky, koláčiky či šaláty. Ľudia bilancujú zážitky i skúsenosti zo starého roka a dávajú si ciele do ďalšieho roka. A hoci sa už tradície nedodržiavajú ako kedysi, mnohí ešte veria, že ako prežijú Nový rok, tak sa im bude dariť po celý zvyšok roka.

 

A na záver vám želáme...

 

Do Nového roku veľa štastia, lebo je krásne, 
veľa zdravia, lebo je vzácne, 
veľa lásky, lebo jej je málo
a veľa všetkého, čo by za to stálo.

 

Šťastný Nový rok! 

 

 


 

logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_martinus.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_gallery.jpg
logo_exisport.jpg
logo_bijou-brigitte.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_fotocentrum.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_datart.jpg
logo_sevt.jpg
logo_minit-bakery.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_mp3-sk-progamingshop-sk.jpg
logo_medicine.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_omega.jpg
logo_talianka.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg