Knihy, ktoré by ste mali aspoň raz za život prečítať

Život je príliš krátky na to, aby sme nečítali. Pripravili sme pre vás stručný prehľad kníh, ktoré by mal každý z nás aspoň raz vziať do rúk.


Leto sa nenesie len v znamení dovoleniek, ale aj častých pobytov na kúpaliskách či nevinného leňošenia kdesi na záhrade. Preto nezaškodí, ak si spríjemníte oddych čítaním a k opaľovaciemu krému pribalíte aj dobrú knižku. Pripravili sme pre vás stručný prehľad kníh, ktoré by mal každý z nás aspoň raz vziať do rúk.

 

Denník Anny Frankovej

Úplné vydanie najznámejšieho denníka na svete vybičuje vaše čítanie všetkými emóciami a zavedie vás do hrôzostrašných čias druhej svetovej vojny. Ide o zápisky trinásťročnej Anny Frankovej, ktorá sa spolu s rodinou počas vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však bola prezradená a spolu s celou rodinou odvedená do koncentračného tábora, kde napokon zomrela. A zostal po nej len denník, ktorý odkrýva všetky tajomstvá krutých čias...

 

Ian McEwan - Pokánie

Trinásťročná Briony sa stane obeťou vlastnej fantázie a  spisovateľských ambícií a zničí život sestre Cecilii a jej milencovi Robbiemu. Osobné pokánie hlavnej hrdinky sa zhmotňuje v príbehu, ako sa mal stať, keby zvíťazila láska.Ak sú vám blízke príbehy z prostredia anglickej spoločnosti 20. storočia, potom čítanie knihy Pokánie určite neoľutujete. O kvalite tiež svedčí fakt, že Magazín Time zaradil román Pokánie medzi 100 najlepších kníh, aké boli kedy napísané.

 

J.P. Salinger - Kto chytá v žite

Oddychové a svieže čítanie, ktoré však v sebe ukrýva nelichotivý obraz americkej medzivojnovej spoločnosti. Dielo Kto chytá v žite je dodnes považované za jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry 20. storočia. Zaujímavé je aj tým, že podobne ako ostatné Salingerove diela, aj tu zobrazuje autor postavy v hraničných životných situáciách. Príbeh je o neúspešnom študentovi a jeho rodičoch, pedagógoch, prvých láskach, o mladých ľuďoch, ktorý je napísaný sviežim tínedžerským slangom.

 

Karl Ove Knausgaard: Môj boj

Priamočiary, úprimný a poctivý, ale i kontroverzný a provokatívny – taký je autobiografický román, ktorý je kritikmi prehlásený za udalosť 21. storočia. Príbeh možno vnímať nielen ako príbeh niekoho cudzieho, ale ako istú výpoveď o nás samotných, o našich myšlienkach, ku ktorým by sme sa často nepriznali, a tiež o životoch, ktoré sú často tak nudné...Knausgaard vo svojom diele pravdivo a autenticky opisuje svoj život – problematický vzťah s otcom, detstvo, pubertu, najväčšie zaľúbenie, rodinný život, úspechy, neúspechy...Ak máte chuť zamýšľať sa pri čítaní nad vlastným životom, mali by ste siahnuť po knihe Môj boj. 

 

Umberto Eco – Meno ruže

Tento výber poteší najmä milovníkov historických románov a detektívok. O tom, že kniha má aj v súčasnej dobe svojich priaznivcov svedčí fakt, že sa ho dodnes predalo 10 miliónov kusov. Hlavným hrdinom je Viliam z Baskervillu, ktorý má za úlohu nájsť vraha alebo vrahov mníchov, ktorí za záhadných okolností umierajú v jednom nemenovanom severotalianskom opátstve. Počas jeho pobytu sa počet zavraždených mníchov zvyšuje a je na Viliamovi, aby odhalil všetky tajomstvá, ktoré kláštor ukrýva.

 

 

Antoine de Saint - Exupéry: Malý princ

 „Nie je rozprávka ako rozprávka.“ Príbeh, ktorý po prvýkrát uzrel svetlo sveta už v roku 1943, sa dodnes zaraďuje medzi 50 najpredávanejších kníh . Nesie v sebe hlboké posolstvo, v ktorom uvažuje nad závažnými životnými témami ako sú priateľstvo, dobro a zlo, múdrosť alebo otázky života a smrti. Je len veľmi málo kníh, ktoré môžeme čítať ako deti, tak aj dospelí a vždy v nás zanechá jej posolstvo hlboký dojem vrytý priamo do srdca – kniha Malý princ taká rozhodne je.

 

Kníh, ktoré sa oplatí za život prečítať, je, samozrejme, omnoho viac. Svet literatúry je neuveriteľne rozmanitý a každý si v ňom nájde svoje smerovanie. Zoznam, ktorý sme vám priniesli, preto určite nie je konečný a ďalšie knihy, ktoré by mali byť súčasťou vašej knižnice, vám prinesieme už čoskoro.

 

Máte aj vy tipy na knihy, ktoré by mal každý z nás aspoň raz v živote prečítať? Napíšte nám a aj vaša kniha sa môže stať súčasťou 2. časti zoznamu kníh, ktorý pre vás pripravujeme.

 

 Zdroj: kníhkupectvo Martinus http://www.martinus.sk/

 

 


 

logo_datart.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_anipet.jpg
logo_obecne-siete.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_gatta.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_steffel.jpg
logo_happy-grill.jpg
logo_billa.jpg
logo_medicine.jpg
logo_reserved.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_siesticka.jpg
logo_adam.jpg
logo_d-ara-fashion.jpg
logo_jysk.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_pepco.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_4f.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg