Tekvica - jesenný poklad, ktorý v kuchyni oceníte

Dátum pridania: 21. 10. 2018

Tekvica – zelenina, ktorá si srdcia ľudí získava nielen koncom októbra s blížiacim sa Haloweenom, ale pre svoju nezameniteľnú chuť je už takmer celoročne využívanou surovinou v kuchyni. Pre jej blahodárny vplyv na zdravie a široké možnosti využitia je skutočným pokladom mnohých gazdiniek. Mimochodom, vedeli ste, že po tom, čo Kolumbus objavil Ameriku, začali do Európy spolu so zemiakmi dovážať aj tekvicu?  

 

Tekvica – pomocník so zdravím

Ide o mimoriadne zdravú zeleninu – tekvica totiž obsahuje veľké množstvo vitamínov A, B a aj významný vitamín C. Vyznačuje sa nízkym obsahom cukru, preto z nej nepriberiete a navyše je vhodná aj pre diabetikov. Nechýbajú v nej ani zdraviu prospešné minerály ako železo, draslík, sodík či fosfor. Navyše, tekvicové semiačka sú plné antioxidantov, a tak pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny.

 

Výzva pre gazdinky

Kým jedny na ňu nedajú dopustiť, iné sa na ňu v kuchyni príliš nespoliehajú. Odrádzať môže pri prvej skúsenosti s tekvicou najmä jej náročné šúpanie za surova – šupka je totiž veľmi tvrdá a od dužiny sa oddeľuje naozaj ťažko. Bez ostrého noža a odhodlania to preto nepôjde. Ak však prekonáte zlý začiatok, prídete na to, že menšia skúška nervov za to určite stojí. Tekvicu totiž môžete pripravovať na niekoľko rôznych spôsobov:

 

Hokkaido krémová polievka

Ak ste milovníkmi krémových polievok – na hokkaido určite nedáte dopustiť! Vyznačuje sa krásnou oranžovou farbou a nezameniteľnou chuťou. Ako na to? Tekvicu ošúpte, z dužiny vyberte jadierka a nakrájajte ju na kocky. Vložte ich do hrnca, zalejte vodou, pridajte cesnak a varte, až kým tekvica nie je mäkká. Pridať môžete aj vývar, prípadne mrkvu. Keď je tekvica mäkká, rozmixujte ju ponorným mixérom na krém. Pridajte smotanu na varenie, dochuťte štipkou muškátového kvetu a delikatesa je na svete!

 

Tekvicové placky

Slovenskou klasikou sú zemiakové placky, tzv. harule, obľúbené sú aj cuketové placky. Čo však pripraviť si placky z tradičnej tekvice? Postup je veľmi podobný – pripravte si cesto z nastrúhanej tekvice, vajíčok, majoránky, hladkej múky a napokon pridajte soľ a korenie. Ak ich chcete mať čo najzdravšie, môžete pridať aj ovsené vločky.

 

Tekvicové hranolky

Ak sa chcete stravovať zdravo, tekvicové hranolky sú výbornou prílohou, no poslúžiť môžu aj ako snack k dobrému filmu. Tekvicu umyte, ošúpte, vyberte z nej dužinu a jadierka. Nakrájajte ju na hranolčeky a postupne ich poukladajte na plech, jemne potretý olivovým olejom. Okoreňte, osoľte a pečte 20 minút pri 220 stupňoch. Pripraviť si k nim môžete aj chutnú omáčku.

 

Nezabudnite ju správne uskladniť

Ak chcete, aby vám tekvica zostala čo najdlhšie a mohli ju použiť napríklad počas zimy, môžete ju zamraziť alebo zakonzervovať. V prvom prípade ju stačí jednoducho nakrájať na kocky a uložiť do mrazničky. Zakonzervovať ju môžete v rôznych formách – pripravte si z nej tekvicový kompót, džem alebo pyré. Vynaliezavosti v kuchyni sa medze nekladú.

 

Využite ich ako dekoráciu

Máte doma veľa tekvíc a neviete, čo s nimi? Pripravte si s deťmi hravé popoludnie, počas ktorého vytvoríte z tekvíc všakovaké dekorácie. Či už to bude jesenný košík, tekvicové postavičky alebo tekvicová vážička. S blížiacim sa Halloweenom určite nezabudnite na vytvorenie svetlonosa – ľubovoľným spôsobom vyrežte tekvicu, vložte do nej sviečku a obľúbená dekorácia je na svete.

 

Nevynechajte Tekvicové hody v Centro Nitra!

Ďalšiu inšpiráciu budete môcť načerpať 27. októbra na podujatí Tekvicové hody, ktoré pripravujeme v spolupráci so Strednou odbornou školou gastronómie a cestovného ruchu v Nitre. Milovníci tejto zeleniny určite ocenia ochutnávku tekvicových dobrôt spolu s receptami na ich prípravu. Ochutnať budete môcť aj miešané nealko nápoje s príchuťou tekvice a kávové nealko nápoje s obsahom tekvice (pre dospelých). Pre deti je pripravená tekvicová tvorivá dielňa, maľovanie na tvár, balónikové zvieratká a rôzne zábavné stanovištia s vílou jesene, ktorá preverí zručnosť malých aj veľkých.

 

 


 

logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_4f.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_ccc.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_robel.jpg
logo_fashionpoint.jpg
logo_martinus.jpg
logo_locoburger.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_planeta-food.jpg
logo_brloh.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_subway.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_u-frantiska.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_triola.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_bijou-brigitte.jpg
logo_lekaren-benu.jpg