September, čas obľúbených vinobraní

Dátum pridania: 11. 09. 2018

Zrejme nikomu nepraje začiatok jesene viac ako vinárom a milovníkom vína. S dozrievaním a oberaním hrozna sa totiž neodmysliteľne spájajú aj rôzne vinobrania či oberačkové slávnosti.

Oslavy vína už v staroveku

Za mimoriadne cenný dar považovali ľudia víno už v staroveku. Každý rok, na prelome marca a apríla, prebiehali v Aténach veľkolepé oslavy na počesť boha vína Dionýza. Oslavy trvali zväčša šesť dní a boli sprevádzané rôznymi alegorickými sprievodmi, predstaveniami umelcov či súťažami v prednese básní. Práve tieto hry stáli za zrodom divadelných tragédií a komédií.

Kým v Grécku vzdávali slávnosťami hold bohovi Dionýzovi, v Ríme mali zasa podobu nespútaných osláv, ktoré sa často vymkli kontrole. Oslavy boli sprevádzané sexuálnou neviazanosťou, na čo neskôr zareagoval samotný senát a prijal prísne opatrenia.

 

Vínne slávnosti na Slovensku

Slovensko sa môže vďaka prírodným podmienkam pýšiť bohatou históriou vinohradníctva, ktorá siaha až do 13. storočia. Patrónom slovenských vinárov je sv. Urban, ktorému vzdávajú vďaku v mnohých vinohradníckych oblastiach dodnes. Poďakovanie za úrodu sa totiž u nás stalo tradíciou – v minulosti napríklad museli prvý dúšok ochutnať predstavitelia mesta, čiže richtár a páni senátori. Neskôr malo poďakovanie hojnejšiu podobu, pribudli alegorické sprievody a rôzne divadelné predstavenia. V súčasnosti sa vinobrania vyznačujú okrem výborného vína aj dobrým jedlom, kolotočmi a zábavou.

 

Kedy sa stalo víno populárne?

Samotné pitie vína bolo neodmysliteľnou súčasťou gréckej kultúry. Spočiatku sa víno považovalo za posvätné a liečivé, neskôr sa stalo bežne používaným nápojom, ako ho poznáme dnes. Svoju stopu zanechalo aj na významných historických osobnostiach - veď už najznámejší autor tých čias, Homér, ospevoval víno vo svojej Iliade.

 

Znižuje cholesterol a podporuje chudnutie

Víno obsahuje látky, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Tie odbúravajú negatívny cholesterol a naopak, zvyšujú hladinu prospešného cholesterolu. Dôkazom toho sú Francúzi, ktorí majú nízku úmrtnosť na srdcovo-cievne choroby. Je to práve kvôli pravidelnému, ale striedmemu popíjaniu vína.

Ak držíte diétu, nemusíte si odopierať všetok alkohol. Viac ako pivo či rôzne sladké miešané nápoje vám padne vhod víno, pretože má najmenej kalórií. Najideálnejšie je zvoliť ľahké suché víno, ktoré vám v kombinácii s vyváženou stravou môže pomôcť schudnúť. Neveríte? Prišli na to vedci z nemeckej University of Hohenheim v roku 2004. Účastníci štúdie, ktorí denne popíjali víno, zhodili viac kilogramov, než ľudia, ktorí pili hroznovú šťavu.

 

 

Koľko je zdravé?

Pokiaľ chcete, aby sa na vašom zdraví prejavili len pozitívne účinky vína, musíte ho konzumovať denne a len v malých dávkach. Muži by mali vypiť každý deň dve až štyri deci, ženy o polovicu menej. Najlepšie je dopriať si víno spolu s jedlom. Ak ale vypijete viac ako päť pohárov denne, vášmu zdraviu to začne skôr škodiť ako prospievať.

 

Výborné vínka nakúpite aj v Centro Nitra - nielen vo Vinotéke u Františka, ale aj v predajni BILLA

 

 


 

logo_talianka.jpg
logo_coffeeshop-company.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_tussi.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_posta-a-pos-banka.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_ccc.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_martinus.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_sevt.jpg
logo_mp3-sk-progamingshop-sk.jpg
logo_adam.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_pepco.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_jysk.jpg
logo_fresh-point.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_ro-ma.jpg