Počas júla bude Centro SVETOVÉ!

Posledný júlový týždeň (od 23. do 30.7.) bude naše starobylé mesto hostiteľom unikátneho podujatia: prvýkrát v jeho histórii sa tu uskutoční už 101. svetový kongres esperanta.


Posledný júlový týždeň bude Nitra hostiť unikátne podujatie medzinárodného charakteru. Prvýkrát v jej histórii sa tu uskutoční už 101. svetový kongres esperanta.
 

Čo je esperanto?

Je to neutrálny jazyk, ktorého cieľom je slúžiť ako prostriedok dorozumievania sa medzi ľuďmi s rôznymi materinskými jazykmi, a to na princípe úplnej rovnoprávnosti vylučujúcej akúkoľvek diskrimináciu. Nepatrí totiž žiadnemu národu a predsa všetkým! Je pritom relatívne ľahké v porovnaní s ktorýmkoľvek národným jazykom, je stopercentne pravidelné a učiť sa ho je skôr zábava ako ťažká práca. A tak sa budú ľudia, ktorí pochopili tento princíp, na Svetovom kongrese esperanta v Nitre rozprávať jedným jazykom, bez ohľadu na to, odkiaľ prišli.
 
 
Kongresu esperanta by sa malo zúčastniť až 1500 ľudí z viac než 60 krajín! Ak teda koncom júla uvidíte v uliciach nášho mesta ľudí rôznej farby pleti z rôznych kútov sveta, ide o esperantistov, ktorých cieľom je ľahké a každému prístupné medzinárodné dorozumenie v mieri – celosvetovo.
 
 
 
Svetový kongres esperanta oficiálne otvorí 27. júla prezident SR Andrej Kiska. V rámci otváracieho ceremoniálu si budú môcť návštevníci pozrieť aj významnú prezentáciu slovenskej ľudovej kultúry v podaní folklórneho súboru Lúčnica, v nedeľu 24.7. o 20:00 hod. na Svätoplukovom námestí v Nitre.
 
Svetové kongresy esperanta majú každoročne svoj bohatý program, a to odborného, kultúrneho či relaxačného charakteru. Účastníkov kongresu čaká aj medzinárodná kongresová univerzita či esperantologická konferencia, na ktorých budú prezentovať svoje príspevky v esperante odborníci z rôznych vedeckých oblastí. Program doplnia aj mnohé sprievodné podujatia: náboženské fórum, jazykovo-politická konferencia na tému Perspektívy jazykovej komunikácie v EÚ, ako aj medicínska konferencia.
 

OC Centro Nitra nesmie pri takejto výnimočnej príležitosti chýbať!

Počas mesiaca júl si môžete v Centre pozrieť výstavu s názvom Esperanto...Viac ako len jazyk! V dňoch konania festivalu (27.- 31.7.) bude tiež v priestoroch Centra prebiehať špeciálny program pre návštevníkov – čakajú na vás rýchlokurzy esperanta, hry, súťaže, cvičenia, koncerty a veľa veľa zábavy! Príďte spoznať najjednoduchší jazyk na svete, zoznámte sa s ľudmi z celého sveta a staňte sa súčasťou tejto výnimočnej udalosti. Tešíme sa na vás!
 


 

logo_siesticka.jpg
logo_casino-admiral.jpg
logo_mp3-sk-progamingshop-sk.jpg
logo_bata.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_omega.jpg
logo_subway.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_dm-drogerie-markt-2.jpg
logo_adam.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_gallery.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_kara-trutnov.jpg
logo_tescoma.jpg
logo_bepon.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_orange.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_pepco.jpg
logo_planeta-food.jpg
logo_sevt.jpg
logo_panda.jpg
logo_klenoty-aurum.jpg
logo_anipet.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_reserved.jpg
logo_velsen-autoumyvaren.jpg
logo_billa.jpg