Trápia vás vysoké teploty? Nezabúdajte na dodržiavanie týchto zásad!

Dátum pridania: 30. 07. 2018

Leto nám v posledných dňoch ukazuje svoju silu a zdá sa, že dosahuje aj svoj vrchol. Ortuť teplomera sa šplhá k 35 °C a náš organizmus dostáva poriadne zabrať. Počas horúcich dní by ste sa mali mať na pozore a dodržiavať pár zásad, ktoré aspoň na nejaký čas dodajú vášmu telu sviežosť a hydratáciu.

 

Dodržiavajte pitný režim

Jednou zo základných zásad počas extrémne horúcich dní je dodať telu dostatok tekutín. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú sladené nápoje či nápoje s obsahom kofeínu, chinínu a alkoholu. Podľa odborníkov nič nepokazíte čistou vodou, práve naopak, vaše telo dostatočne hydratujete a vy sa budete cítiť omnoho sviežejšie.

 

Osvieženie nielen zvnútra

Azda nič nie je lepšie, ako studená sprcha počas horúcich dní. Ak si však okamžite pustíte ľadovú vodu, efekt bude opačný. Po vyjdení zo sprchy vám bude opäť rovnaké teplo, ako pred pár minútami. Stavte preto radšej na vlažnú vodu, ktorá vás príjemne osvieži. Ak však momentálne nemáte možnosti na sprchu a potrebujete sa ihneď schladiť, účinným spôsobom pri prehriatí organizmu je aj schladenie zápästia. Podarí sa vám tak upraviť prietok krvi a organizmus sa mierne ochladí.

 

Choďte do prírody

Letné dni sú ako stvorené na pobyt na kúpalisku - pri príjemne chladnej vode, ktorá vás osvieži. Problémom však je, že iba na chvíľu. Ihneď po tom, ako vyjdete z vody, je vášmu telu opäť horúco. Ak si však chcete užívať príjemný čerstvý vzduch o niečo dlhšie, zájdite do lesa či do hôr. Počasie tam je vždy o niekoľko stupňov chladnejšie, vzduch je ľahší a vy tak prekonáte tie najväčšie horúčavy v pohodlí lona prírody.  

 

S klimatizáciou opatrne

Využívate klimatizáciu v aute, v práci i doma? V súčasnosti ide zrejme o najrozšírenejší spôsob „pomoci“ v horúcich dňoch. Dbajte však na to, aby jej teplota nebola príliš nízka – mohlo by to vášmu organizmu v nemalej miere uškodiť. Odborníci tvrdia, že klimatizácia by mala byť nastavená tak, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol väčší než 5 °C. Náhle zmeny teplôt v krátkom čase totiž predstavujú pre organizmus stres, následkom čoho môže vzniknúť tzv. teplotný šok – celkové oslabenie.

 

Konzumujte ľahké jedlá

Pri vysokých teplotách môžete organizmus hydratovať zvnútra nielen vodou, ale i jedlom, ktoré počas dňa konzumujete. Uprednostniť by ste mali najmä ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody – ideálne sú melón, uhorka, citrusy či reďkovka. Naopak, vyhýbať by ste sa mali potravinám, ktoré naše telo zohrievajú. Spôsobujú totiž stiahnutie celého tela a jeho prehrievanie, čo môže v lete zvýšiť riziko náhleho kolapsu z tepla. Do tejto kategórie patrí zelenina ako cibuľa, cesnak, chren, hydinové a jahňacie mäso, ale aj horčica, vajcia, škorica a sójová omáčka. 

 

Navštívte nás! 

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť vysokým teplotám, je aj návšteva Centro Nitra. V našich klimatizovaných priestoroch sa môžete nielen dobre najesť a posedieť pri kávičke či miešanom drinku, ale aj výhodne nakúpiť. Počas augusta pre vás navyše chystáme unikátnu výstavu pri príležitosti 1111. výročia zániku Veľkej Moravy. Nenechajte si to ujsť – každý týždeň na našej Facebook stránke súťažíme o balíček Centro Nitra v hodnote 40 €. Sledujte nás!

 

 


 

logo_jysk.jpg
logo_brloh.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_anipet.jpg
logo_cropp-town.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_favab.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_orion.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_minit-bakery.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_presinsky-co.jpg
logo_orange.jpg
logo_bijou-brigitte.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_fortuna.jpg
logo_united-colors-of-benetton-kids.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_medicine.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_gallery.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_ozeta-pierre-cardin.jpg
logo_tussi.jpg
logo_ro-ma.jpg