Je tu jar a s ňou aj čas rozhýbať sa. Vyskúšajte tieto športy!

Dátum pridania: 29. 04. 2018

Pochmúrne dni sprevádzané sychravým počasím sú, zdá sa, nenávratne preč a my sa môžeme tešiť z čoraz väčšieho počtu slnečných dní. Práve počas nich máme väčšie množstvo energie, cítime sa sebavedomejšie a trávime viac času na čerstvom vzduchu. Prežite jar naozaj naplno – napríklad športom.

 

Prekonajte lenivosť a začnite pozvoľna

Prvou športovou disciplínou bude rozhodne prekonanie lenivosti a nezáujmu o šport. Po dlhej zime je naše telo spomalené a zvyknuté na určitý komfort.  Ak sa už ale rozhodnete pre šport po dlhšej pohybovej stagnácii, dbajte na to, aby ste začínali pozvoľna. Inak si môžete privodiť preťaženie a v horšom prípade i úraz. Staviť môžete napríklad na chôdzu – čím dynamickejšia, tým účinnejšia a zdravšia. Na výber máte niekoľko druhov chôdze, a to najmä podľa terénu. ČI už sa vyberiete chôdzou po rovnom teréne alebo trasou cez les, vaše telo sa vám za to rozhodne poďakuje.

 

Bicyklujte

Mnohí ľudia nedajú dopustiť na bicykel – ide o nenáročný dopravný prostriedok, ktorý je dostupný a ponúka istú formu relaxu. Bicyklovaním si výrazne zlepšíte kondíciu, spálite kalórie a spevníte svalstvo najmä dolných končatín. Okrem iného si však príjemne vyvetráte hlavu a môžete sa pokochať prostredím naokolo. Bicyklovanie môže byť zároveň výborným programom na víkend - vyberte si spolu s rodinou či priateľmi cyklotrasu, ktorá po ceste ponúka atraktívne výhľady či zaujímavé pamiatky a vyberte sa spolu na príjemný cyklovýlet.

 

Behajte

Beh je jedným zo športov, ktoré môžete robiť kdekoľvek, kedykoľvek, s kýmkoľvek a nepotrebujete k tomu nič špeciálne, len svoje nohy, pevnú obuv a najmä odhodlanie. Práve jar je najobľúbenejším obdobím pre mnohých bežcov, ktorým rozkvitajúca príroda vytvára krásne kulisy a zároveň dodáva energiu.  Beh je jedným z najodporúčanejších športov – odbúrava stres, zlepšuje psychickú pohodu, spomaľuje proces starnutia, zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje sebadôveru. Vždy je však potrebné myslieť na to, aby intenzita a frekvencia behania boli prispôsobené vašej kondícii.

 

Korčuľujte

V posledných rokoch zaznamenalo inline korčuľovanie obrovský boom medzi všetkými vekovými kategóriami. Obľúbené je najmä kvôli svojej technickej nenáročnosti a prospešnosti pre zdravie. Korčuľovanie patrí medzi vytrvalostné športy, ktoré sa ale spájajú s vysokým energetickým výdajom, a teda aj s rýchlym spaľovaním kalórií. Pri korčuľovaní tiež zapájate naraz množstvo svalov a pri aktívnom zapájaní paží posilňujete biceps, triceps a svaly ramien. Okrem toho je korčuľovanie výborným spôsobom psychohygieny – na čerstvom vzduchu si vyvetráte hlavu, čím sa vám výrazne zlepší nálada.

 

...alebo robte akýkoľvek iný šport

V zásade nie je potrebné rozlišovať, ktorému športu sa budete venovať v závislosti od ročného obdobia. Šport je pre telo mimoriadne prospešný – zlepšuje celkovú kondíciu, psychickú pohodu, zrýchľuje metabolizmus, zlepšuje spánok a jednoducho robí všetko pre to, aby sme boli vyrovnaným človekom. Či už obľubujete tenis, squash, plávanie, jógu alebo sa radi venujete turistike – pokračujte v tom, telo sa vám odmení!

 

Aj pri športe však dodržiavajte základné pravidlá!

Pri akomkoľvek športe dbajte na váš aktuálny fyzický stav a na vaše možnosti – nezaťažujte svoje telo príliš, mohli by ste si privodiť kolaps alebo úraz. Nevynechávajte pravidelné lekárske prehliadky, vhodné je kompletné vyšetrenie pred začatím intenzívnejšej pravidelnej športovej aktivity. Nezabúdajte počas športovania dodržiavať pitný režim, ktorý zabezpečí dostatočnú hydratáciu organizmu. Ak cvičenie trvá viac než 30-40 minút, vhodnejšie ako voda sú iónové nápoje, ktoré hydratujú telo a znižujú pocit námahy.

 

Ak si váš druh športu vyžaduje aj špeciálne športové oblečenie, nezanedbávajte jeho správny výber. Ten vám totiž pomôže pri športe nielen z hľadiska bezpečnosti, ale najmä zabezpečí celkovú pohodu počas športovania. Športové potreby pre rôzne druhy športu nájdete aj v športových predajniach Centro Nitra. 

 

Športu zdar!

 

 

 

 

 


 

logo_tescoma.jpg
logo_orange.jpg
logo_talianka.jpg
logo_ccc.jpg
logo_bb-design.jpg
logo_fashionpoint.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_michell-fashion.jpg
logo_denim-style-house.jpg
logo_gallery-men.jpg
logo_tussi.jpg
logo_delikateso.jpg
logo_datart.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_orion.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_medicine.jpg
logo_raiffeisen-bank.jpg
logo_triola.jpg
logo_ok-moda.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_mystic-and-beauty.jpg
logo_manufaktura.jpg
logo_marionnaud.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_kika.jpg
logo_bata.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg