Veľká noc - čo by ste o nej mali vedieť?

Dátum pridania: 19. 03. 2018

O pár dní tu máme Veľkú noc. Pre niekoho pár dní voľna, pre iného najväčšie kresťanské sviatky v roku. Aké sú tradičné i súčasné symboly veľkonočných sviatkov?  

 

Čo znamená Veľká noc?

Pojem Veľká noc, označujúci niekoľko dní v marci alebo v apríli, predstavuje pre kresťanov oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho smrti na kríži. Názov vzišiel ešte z čias starého Egypta, kedy faraón nechcel prepustiť svojich izraelských otrokov - Boh preto potrestal krajinu desiatimi ranami. Židia, ktorí však pomazali svoje dvere krvou baránka, boli od smrti uchránení. Po poslednej z desiatich rán faraón všetkých otrokov prepustil. Po vyslobodení ich Ježiš spolu s Mojžišom previedli cez Červené more, ktoré rozdelil a vysušil. Práve tieto veľké skutky, ktoré Ježiš učinil pre svoj ľud počas jednej noci, stoja za označením Veľká noc.

Symboly Veľkej noci

Veľkonočné sviatky sa neodmysliteľne spájajú so symbolikou. Ide o zvieratá či veci, ktoré majú svoj pôvod v kresťanských alebo pohanských zvykoch, no dnes nesmú v rôznych formách chýbať počas veľkonočného obdobia.

Baránok

Symbol baránka predstavoval v židovskej tradícii obetné zviera za hriechy. Na sviatok Paschy, gréckokatolíckej Veľkej noci, dokonca jedia baránka ako symbol spomínaného vyslobodenia z Egypta. V kresťanstve je baránok symbolom Ježiša Krista, a to ako znak jeho obety za spásu sveta.

Kríž

Ide o najväčší symbol kresťanstva, predstavuje ukrižovanie Ježiša Krista.

Sviečka

Je chápaná ako zrod života, symbolizuje vzkriesenie Ježiša Krista. Pri bohoslužbách sa zapaľuje od veľkonočného ohňa – táto sviečka potom horí počas celého veľkonočného obdobia pri každom krste ako znak, že krst patrí k Veľkej noci.

Vajíčko 

Symbolizuje plodnosť, život a vzkriesenie. K Veľkej noci patrí nielen maľovanie vajíčok, ale aj ich konzumácia – zrejme preto, lebo počas pôstneho obdobia bolo jedenie vajec zakázané.

Zajac

Nemá priamy kresťanský význam, pochádza zrejme z pohanských rituálov, ktorými oslavovali príchod jari.

Korbáč

Na Slovensku mimoriadne obľúbený symbol Veľkej noci. Taktiež nie je kresťanským symbolom, môže mať pôvod v starých pohanských zvykoch. Na Slovensku sa využíva na „vyšibanie“ mladých dievčat, aby boli po celý rok zdravé.

 

Veľkonočné jedlá

Veľkej noci predchádzalo 40 dní pôstu, aj preto sa to počas týchto sviatkov hemží na stole samými dobrotami. Jednotlivé regióny Slovenska sa od seba líšia nielen vo veľkonočných zvykoch, ale aj v jedlách. Azda nikde však nechýbajú vajíčka – symbol Veľkej noci. Pripravované sú na rôzny spôsob – natvrdo, plnené alebo v rôznych pochúťkach. Neoddeliteľnou súčasťou veľkonočných jedál sú tiež údená šunka, klobáska a rôzne chutné koláče.

Na Zelený štvrtok je zvykom jesť niečo zelené. Môže to byť špenát, šalát alebo strukoviny. Hovorí sa, že zelená farba by mala ozdraviť telo i ducha. Veľký piatok je, naopak, dňom prísneho pôstu, kedy je konzumácia mäsa zakázaná. Jedia sa len bezmäsité jedlá ako tradičné šúlance s makom, ryby na rôzny spôsob alebo cestoviny. Na Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok sa to ale vykompenzuje – na stoloch sa objavuje jahňacina, údené mäso, huspenina, klobásy a veľa veľa koláčov.

 

Veľkonočné trhy

Súčasným trendom blížiacich sa sviatkov je aj usporadúvanie veľkonočných trhov. Podobne ako minulý rok, aj tento sme sa rozhodli priniesť vám výrobcov originálnych a najmä lokálnych hand made výrobkov s veľkonočnou tematikou. Nebudú chýbať výrobky z včelieho vosku, medovina, medová kozmetika, veľkonočné bytové dekorácie, ručne šité hračky, vankúšiky, ale aj ručne vyrábané šperky, bižutéria a suveníry. Veľkonočné trhy budú prebiehať od 24. do 31. marca, s výnimkou Veľkého piatka (30.3.), kedy bude z dôvodu štátneho sviatku nákupné centrum zatvorené.

 Už čoskoro sa v našom blogu dozviete, ako sa Veľká noc oslavuje na Slovensku i vo svete. Sledujte nás!


 

logo_ro-ma.jpg
logo_datart.jpg
logo_bepon.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_la-koliba.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_iron-horse.jpg
logo_alltoys.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_bata.jpg
logo_tom-tailor-mustang.jpg
logo_omega.jpg
logo_raiffeisen-bank.jpg
logo_united-colors-of-benetton.jpg
logo_telekom-centrum.jpg
logo_talianka.jpg
logo_kadernictvo-klier.jpg
logo_orion.jpg
logo_ccc.jpg
logo_billa.jpg
logo_lara-bags.jpg
logo_belda-sport.jpg
logo_anipet.jpg
logo_tantal-pizzeria-restauracia.jpg
logo_camp-david.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_robel.jpg
logo_ok-moda.jpg
logo_prva-stavebna-sporitelna-a-s.jpg