Prečo by ste vy a vaše deti mali čítať knihy?

Dátum pridania: 12. 03. 2018

Niekto by mohol namietať, že čítanie je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Každý deň predsa čítame zloženie potravín, návody na používanie, správy v novinách, dopravné značky či rôzne texty, s ktorými sa stretávame pri práci. Nie je však čítanie ako čítanie. Každý z nás by si mal pravidelne dopriať relax v podobe čítania nejakej dobrej knihy. A nezáleží na tom, aká kniha to bude. Relaxujte. A čítajte.

 

Čítanie zlepšuje pamäť

Ak začnete čítať novú kapitolu alebo úplne novú knihu, váš mozog si vytvára novú spomienku na to, čo ste už čítali v predchádzajúcich dňoch. Vznikajú tak nové nervové spojenia, ktoré zároveň posilňujú tie predchádzajúce. Práve tým sa zlepšuje vaša pamäť. Americkí vedci dokonca prišli na to, že pravidelné čítanie znižuje riziko Alzheimerovej choroby až 2,5-násobne.

 

Čítanie rozveseľuje

Pri čítaní sa naša myseľ upokojí a odpúta sa od každodenných stresových situácií. Ak sa pohrúžite do knihy, vaša myseľ sa akoby premiestni do samotného deja knihy, ktorú práve čítate. Podľa rôznych štúdií sa po 6 minútach čítania zníži úroveň stresu až o 68%. Relaxácia pri knihe dodá vášmu oddýchnutému telu pocit dobrej nálady a vy sa odrazu cítite lepšie.

 

Čítanie rozširuje slovnú zásobu

S každou prečítanou knihou je vaša slovná zásoba bohatšia o nové slová a slovné spojenia. Nie je dôležité, či ide o odbornú knihu alebo beletriu. Podvedome sa vaša slovná zásoba obohacuje a vaše vyjadrovanie je v spoločnosti často lepšie, plynulejšie. Isté štúdie dokonca dokázali, že čítanie iných textov zlepšuje aj váš písomný prejav. Ak ste našli zaľúbenie v jednom autorovi a prečítali ste od neho viacero kníh, podvedome budete, napríklad pri písaní vlastných prác, kopírovať jeho štýl písania.

 

Čítanie zlepšuje ľudskú empatiu

Každá kniha je o inom príbehu, v ktorom vystupujú rôzne postavy zažívajúce rozličné životné situácie. Tie pri čítaní prežívame spoločne s postavami. Aj preto je dokázané, že čítanie, špeciálne beletrie, nám pomáha lepšie sa vcítiť do situácie iných. Predstavovanie iných svetov, situácií a postáv nám ale zároveň pomáha porozumieť aj samým sebe.

 

Prečo je dôležité, aby ste čítali svojim deťom?

Hovorí sa, že deti sú zrkadlom rodičov. Ak rodičia nečítajú, v deťoch sa len veľmi ťažko prebúdza vášeň pre pútavé príbehy. Ideálne preto je, ak rodičia čítajú spoločne s deťmi. Okrem toho, že tak veľmi príjemne strávite spoločné chvíle, svojmu dieťaťu zabezpečíte lepšie komunikačné schopnosti, rozvinutejšie logické myslenie, zlepšíte jeho koncentráciu a disciplínu – a v neposlednom rade mu ukážete, že čítanie kníh môže byť skutočná zábava!

Keďže nám záleží na tom, aby si deti vybudovali ku knihám pozitívny vzťah, rozhodli sme sa počas marca, nazývaného aj mesiacom kníh, pripraviť pre rodiny s deťmi podujatie s názvom Moja NAJ kniha. Naše sily sme pri tejto príležitosti spojili s kníhkupectvom Martinus a s Krajskou knižnicou Karola Kmeťka v Nitre.

Už túto sobotu sa budú môcť deti zapojiť do tvorivých dielní, v ktorých si budú vyrábať kreatívne záložky do knihy. Nebude chýbať kurz kreatívneho písania, interaktívne divadlo pre deti na motívy slovenskej ľudovej rozprávky a zážitkové čítanie.

Súčasťou podujatia bude výstava "Moja NAJ kniha", ktorá je určená pre deti aj dospelých. Každý, kto si prinesie svoju najobľúbenejšiu knihu bude nielen zaradený do žrebovania o skvelé ceny, ale automaticky získa poukážku so zľavou 10% na nákup kníh pre deti v kníhkupectve Martinus. Žrebovanie sa uskutoční priamo na mieste po skončení akcie.


 

logo_lara-bags.jpg
logo_crystalcar-rucna-autoumyvaren.jpg
logo_billa.jpg
logo_soaphoria.jpg
logo_prima-banka.jpg
logo_gallery.jpg
logo_datart.jpg
logo_minit-bakery.jpg
logo_sevt.jpg
logo_ro-ma.jpg
logo_orange.jpg
logo_diamond-beauty.jpg
logo_adam.jpg
logo_vub-a-s.jpg
logo_sportisimo.jpg
logo_triola.jpg
logo_rebeka.jpg
logo_slsp-a-s.jpg
logo_camaieu.jpg
logo_home-credit.jpg
logo_alain-delon.jpg
logo_ocelove-sperky.jpg
logo_grand-optical.jpg
logo_royal-press.jpg
logo_sp-sv-vojtecha.jpg
logo_ok-moda.jpg
logo_subway.jpg
logo_jysk.jpg
logo_lekaren-benu.jpg
logo_gallery-men.jpg